ETO: w Polsce poprawiła się struktura wieku w rolnictwie

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował wyniki kontroli dot. wydatkowania przez Unię Europejską pieniędzy na pomoc młodym rolnikom. Okazuje się że najlepsze efekty program przyniósł w Polsce.

Zdecydowanie gorzej jest w innych krajach europejskich – mówi Janusz Wojciechowski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który był odpowiedzialny za przygotowanie raportu.

– Dość duże pieniądze wydane, żeby pomóc młodym rolnikom nie przynoszą niestety efektu. Europejska wieś starzeje się w szybkim tempie. Europejska struktura wieku rolników pogarsza się. Wystarczy powiedzieć, że młodych rolników – do których zalicza się rolników w wieku do 44 lat – jest w Europie zaledwie 20 proc. Co ciekawe ta kontrola pokazała, że najlepiej pod tym względem było w Polsce. Jedynie w Polsce nieco poprawiła się struktura wieku. Te pieniądze wydane w Polsce przyniosły pewne efekty. Nie przyniosły tych efektów pieniądze wydane w Niemczech, w Hiszpanii, we Francji, w Holandii. Tam wszędzie się pogorszyło, tzn. ubyło młodych rolników, a przybyło rolników w starszym wieku – tłumaczy Janusz Wojciechowski.

Unijni urzędnicy alarmują, że w ostatniej dekadzie ogólna liczba rolników w UE błyskawicznie stopniała, z 14,5 mln w 2005 r. do niespełna 10,5 mln w 2013 r.

Wsparcie dla młodych rolników to program, który ma zatrzymać ludzi, zwłaszcza młodych, przy ziemi. UE przeznaczyła na ten cel do 2020 roku prawie 10 mld euro.

Celem wsparcia jest zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz wzmocnienie wymiany pokoleń w rolnictwie, czyli zmotywowanie młodych do przejmowania roli po rodzicach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl