fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Ekspert o Konstytucji Biznesu: kierunek, który zaproponował minister Morawiecki wydaje się być słuszny

Zmiany zaproponowane w Konstytucji Biznesu ułatwią start niewielkiego biznesu i wesprą dużych przedsiębiorców w konkurencji globalnej – tak, przyjęty przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, pakiet ustaw ocenił dr Bartłomiej Biga.

Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego podkreślił, że nowe regulacje mogą przyczynić się do wypromowania jakiejś polskiej marki na międzynarodowych rynkach.

Ogłoszona w ubiegłym roku przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Konstytucja to pakiet pięciu projektów ustaw dotycząca zmian w prawie gospodarczym.

Wśród głównych założeń są: działalność nierejestrowa, ulga na start dla początkujących przedsiębiorców, powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawę jakości relacji między biznesem a administracją.

Dr Bartłomiej Biga wskazał, że Konstytucja Biznesu powinna pociągnąć za sobą kolejne zmiany w przepisach.

– Z pewnością potrzebne są nowe rozwiązania. Ten kierunek, który zaproponował minister Morawiecki, wydaje się być słuszny. Wydaje się, że rzeczywiście pójście w tę stronę ułatwi prowadzenie biznesu, zarówno tego niewielkiego, w ogóle startowanie z działalnością gospodarczą, jak i powinien przyczynić się do tego, że przynajmniej część przedsiębiorstw będzie w stanie konkurować na rynkach globalnych. W końcu – być może – doczekamy się silnych polskich przedsiębiorstw, jakiejś silnej polskiej marki, która wynikałaby nie z tego, że konkurujemy kosztami pracy, czy nie z tego, że w ten sposób budujemy swoją przewagę konkurencyjną, ale wynikałoby to z naszej innowacyjności, unikalności naszych produktów – powiedział dr Bartłomiej Biga.

Według nowego prawa, przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP.

Innym rozwiązaniem ustawy ma być „ulga na start” – zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, ma to być zachęta m.in. do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej.

RIRM

drukuj