Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To jedno z najmłodszych świąt narodowych. Zostało uchwalone w 2004 roku. Dziś każdy z nas powinien wywiesić biało-czerwoną flagę.

A początki polskiej flagi sięgają pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1792 roku oraz czasów zaborów. Jej kolorystyka odnosi się do naszego godła – białego orła na czerwonej tarczy herbowej.

Ważną datą w historii polskich barw narodowych jest dzień 7 lutego 1831 roku – mówi dr Dariusz Kucharski, historyk.

W 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego po raz pierwszy skodyfikował uchwałą sejmową przyjęcie biało–czerwonych barw, jako tych, które wyróżniały Polaków i Wojsko Polskie. Również Sejm Rzeczypospolitej Odrodzonej 1 sierpnia 1919 roku przyjął, jako polską flagę narodową, flagę o barwach biało–czerwonych. Dochodziło oczywiście do pewnych niuansów odnośnie odcienia barwy czerwonej, ale zostało to uregulowane w kolejnych dokumentach. Do czegoż odnoszą się biało–czerwone barwy? Do polskiego godła narodowego, które jest bezspornie związane z całą polską państwowością – tłumaczy dr Dariusz Piotr Kucharski.

Od wczoraj na Baszcie Senatorskiej na Wawelu powiewa biało-czerwona flaga. Pod petycją o wywieszenie na stałe flagi na Wawelu podpisało się ponad 3 tys. osób.

2 maja to także Światowy Dzień Polonii. Ma on na celu oddanie szacunku wszystkim Polakom na całym świecie, którzy także mieli swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl