fot. PAP/Andrzej Grygiel

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i wspomnienie pierwszego męczennika św. Szczepana. Tego dnia w Watykanie papież Franciszek spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Wczoraj papież udzielił wiernym błogosławieństwa Urbi et Orbi – czyli Miastu i Światu.

W orędziu na Boże Narodzenie przypomniał, że u podstaw chrześcijańskiej wizji ludzkości leży prawda o tym, że wszyscy są braćmi. Bez braterstwa, którym obdarzył nas Jezus Chrystus, nasze wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego świata mają krótki oddech i nawet najlepsze projekty mogą stać się strukturami bez duszy – podkreślił Ojciec Święty. Dlatego – jak dodał – Jego życzenie dobrych świąt Bożego Narodzenia jest życzeniem braterstwa między ludźmi każdego narodu i kultury, różnych idei oraz różnych religii.

Doświadczenie rodziny uczy nas, że między braćmi a siostrami różnimy się jeden od drugiego i nie zawsze się dogadujemy. Ale łączy nas nierozerwalna więź, a miłość rodziców pomaga nam się miłować. To samo odnosi się do rodziny ludzkiej. Ale tutaj to Bóg jest rodzicem – fundamentem i siłą naszego braterstwa. Niech to Boże Narodzenie pozwoli nam na nowo odkryć więzi braterstwa, które nas jednoczą jako ludzi i wiążą wszystkie narody – mówił Ojciec Święty.

Następnie papież zaapelował m.in. do Izraelczyków i Palestyńczyków, by wznowili dialog, a do wspólnoty międzynarodowej o zdecydowane działania na rzecz rozwiązania konfliktu w Syrii. Prosił też m.in. o kontynuację procesu zbliżania obu Korei i pokój na Ukrainie.

RIRM

drukuj