PAP/Radek Pietruszka

Dr P. Machalski: Wynik wyborczy PiS to największe po 1989 roku zwycięstwo w wyborach parlamentarnych

Wynik wyborczy PiS to największe po 1989 roku zwycięstwo w wyborach parlamentarnych – ocenia politolog dr Paweł Machalski.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej, po przeliczeniu blisko 91 proc. obwodowych komisji wyborczych, wynika, że PiS zdobył w wyborach do sejmu 44,57 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,65 proc. Dalej SLD, które zdobyło 12,27 proc., PSL z wynikiem 8,63 proc. oraz Konfederacja, którą poparło 6,76 proc. głosujących.

W wyborach do Senatu – po przeliczeniu przeszło 93 proc. obwodowych komisji wyborczych – PiS zdobył 45,22 proc., KO – 34,92 proc., PSL – 5,57 proc. Frekwencja wyborcza według sondażu late pool wyniosła 61,1 proc.

Dr Paweł Machalski wskazuje na trzy płaszczyzny zwycięstwa wyborczego PiS.

Po pierwsze, tożsamość wartości i sfera ducha. Jak widać, Polacy w większości są konserwatywni, przywiązani do nauki społecznej Kościoła, do chrześcijańskich wartości i fundamentów Europy i naszej ojczyzny, i chcą ich bronić. Partia rządząca z pewnością im w tym pomoże. Po drugie, sprawy społeczne, socjalne – przez ostatnie cztery lata wiele się zmieniło, wiele rodzin zostało wyniesionych z ubóstwa do całkiem przyzwoitego poziomu życia. Wyborcy to docenili – zaznacza politolog.

Trzecia płaszczyzna – jak dodaje Paweł Machalski – dotyczy gospodarki. Rząd PiS pokazał, że zwiększenie nakładów na sferę socjalną nie musi oznaczać spowolnienia gospodarczego. Jest wręcz przeciwnie, a wielu Polakom żyje się lepiej. Ekspert wskazał, że wyborcy docenili również ten aspekt.

RIRM

drukuj