fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Dowódca WOT: cele postawione przed dowódcami naszych brygad zostały osiągnięte

Cele postawione przed dowódcami naszych brygad zostały osiągnięte – ocenił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła. Jak poinformował PAP, w rok po rozpoczęciu formowania brygad OT w siedmiu województwach, służy w nich już 4 tys. żołnierzy, którzy wzięli udział w 89 szkoleniach.

Rok temu, 15 stycznia 2018 roku, minister obrony narodowej wyznaczył dowódców siedmiu kolejnych brygad OT. Tym samym rozpoczął proces formowania brygad OT na terenie województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego.

Jak ocenił dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła cele postawione wtedy przed dowódcami tych brygad zostały osiągnięte. Brygady – o numerach od 7 do 13 – rozpoczęły szkolenie ochotników już po sześciu miesiącach od wyznaczenia dowódców. Dziś służy w nich niemal 4 tys. żołnierzy, którzy przeszli już w sumie 89 szkoleń: podstawowych, wyrównawczych i rotacyjnych.

„Głównym źródłem tego powodzenia było postawienie na dobry +leadership+. Jest to doskonały przykład na to, jak wielki wpływ na wykonanie zadań ma osobowość dowódców. Nie bez znaczenia pozostaje również bezprecedensowa odpowiedź na formowanie brygad ze strony lokalnych społeczności, w tym zainteresowanie służbą” – ocenił gen. Kukuła.

Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej – został powołany do życia na początku 2017 r. Obecnie w tej formacji jest już ponad 17 tys. żołnierzy, w tym, 14,3 tys. ochotników i 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku będzie w niej służyło 26 tys. żołnierzy. Docelowo zaś ma ich być 53 tys.

Choć Wojska Obrony Terytorialnej już współpracują z wojskami operacyjnymi, to podlegają bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Ich przejście pod wojskowe dowództwo szefa Sztabu Generalnego jest planowane na 2025 r. By tak się stało, formacja powinna osiągnąć pełną zdolność do działania pod koniec 2024 r. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

PAP/RIRM

drukuj