fot. flickr.com

Dodatkowe środki dla szpitali

Do szpitali w Polsce trafią dodatkowe środki. Zasilenie placówek ma związek ze wzrostem kosztów świadczeń. Pieniądze popłyną między innymi do świadczeniobiorców w województwie śląskim. Będą to dodatkowe 82 mln zł. Środki pozwolą na finansowanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz operacji usunięcia zaćmy.

Na zabieg zaćmy trafi 40 mln zł; połowa kwoty dofinansowania. Więcej pieniędzy na tego typu operacje zmniejszy kolejki nawet o połowę.

W ubiegłym roku w śląskich szpitalach wykonano ponad 51 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. W tym roku ma ich być o 25 proc. więcej.

Prof. Edward Wylęgała, wojewódzki konsultant w dziedzinie okulistyki, wskazał, że pacjenci już od dawna czekają na nielimitowane zabiegi zaćmy.

– Dla pacjentów to bardzo dobra wiadomość, ponieważ pacjent nie będzie musiał oczekiwać na operację zaćmy. To jest absolutny sukces. Nie udało się zrobić tego przez ostatnie 15 lat. W dwa lata udało się zrobić to, co było w zasadzie niemożliwe, czyli nielimitowane świadczenia w zakresie zaćmy. Pacjenci będą mogli być operowani w kraju. Aktualny okres oczekiwania to około tydzień. Myślę, że maksymalny to około miesiąca. Pacjent może wtedy przygotować się do zabiegu – podkreślił prof. Edward Wylęgała.

O dofinansowaniu szpitali w Polsce zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Na ten cel resort planuje podział 220 mln zł. Środki są przeznaczone na okres pierwszego półrocza tego roku. Pieniądze trafią na finansowanie świadczeń nielimitowanych.

RIRM

drukuj