fot. flickr.com

Dochód rozporządzalny na osobę w Polsce wzrósł o 22 proc.

W ciągu ostatnich czterech lat przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w naszym krajów wzrósł o 22 proc. – poinformował resort przedsiębiorczości.

W 2018 r. dochód ten wyniósł 1693 zł. To oznacza wzrost o 6 proc. licząc rok do roku. Wzrost dochodu rozporządzalnego umożliwił poprawę poziomu życia Polaków. Odbyło się to także z korzyścią dla gospodarki i dla państwa. Cały czas gonimy pod względem zarobków państwa zachodniej Europy.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak zwraca uwagę, że ten wzrost pensji Polaków jest ściśle powiązany ze wzrostem produktywności.

– To, co jest dobre z punktu widzenia ekonomicznego to, że to nie wyprzedza zbytnio wzrostu wydajności pracy i produktywności, więc jest to naturalne. Nie jest to zatem żadna wydmuszka, tylko jest to ściśle powiązane ze wzrostem gospodarczym. Są to więc dane bardzo optymistyczne. Powinniśmy być dumni z tego, że Polska się tak dobrze rozwija – podkreśla Cezary Kaźmierczak.

Warto też zauważyć, że ponad połowa gospodarstw domowych ma oszczędności. Tak wynika z badania CBOS-u. W stosunku do roku 2007, gdy pierwszy raz CBOS pytał o tę kwestię, odsetek ten zwiększył się ponad dwukrotnie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl