fot. sejm.gov.pl

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji zakładający obniżenie tzw. podatku miedziowego

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują obniżenie o 15 proc. tzw. podatku miedziowego. Projekt nowelizacji trafił już do Sejmu. 

Podatek od wydobycia niektórych kopalin wprowadził w 2012 r. rząd PO-PSL. Największym jego płatnikiem jest KGHM Polska Miedź. Do tej pory w ramach podatku spółka zapłaciła blisko 10 mld złotych.

Autorzy projektu zaznaczają, że proponowane zmiany mają odciążyć KGHM i pozwolić na dalsze długofalowe inwestycje.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski podkreślił, że podatek miedziowy dławi rozwój przemysłu miedziowego w Polsce.

– Na pewno 15 proc. w porównaniu do 100 proc., jakie płacimy, jest dosyć skromnym ruchem, ale na pewno zmniejszy to obciążenie długami spółki. W związku z tym, że musimy zaciągać kredyty, aby odtwarzać inwestycje, a to jest przemysł ciężki, dosyć trudny, ponieważ to górnictwo głębinowe, dzisiaj zaciągając kredyt, inwestujemy i dopiero za ok. pięć, sześć lat zobaczymy, co z tego będzie. 15 proc. jest więc w mojej ocenie skromne, ale to lepsze niż nic – wskazał Józef Czyczerski.

Według szacunków, po obniżce daniny wpływ do budżetu państwa zmniejszy się o 180 mln zł w tym roku oraz 240 mln zł w latach kolejnych.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin było jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

Według wnioskodawców, nowelizacja jest zgodna z europejskim prawem i nie wymaga unijnej notyfikacji.

RIRM

drukuj