fot. naszdziennik.pl

Cyfrowa rewolucja w medycynie

Cyfrowa rewolucja w medycynie ruszyła na dobre. Od grudnia funkcjonują e-zwolnienia lekarskie, a od stycznia każda apteka ma obsługiwać system elektronicznych recept.

Resort zdrowia podkreśla, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą. Nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych medykamentów. Pacjenci historię wystawionych e-recept będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana.

Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach. Dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

E-recepty to także korzyści dla lekarzy. To przede wszystkim oszczędność czasu. Co więcej – lekarz będzie miał możliwość śledzenia historii przepisanych leków, co pozwoli na poprawienie monitorowania leczenia czy też pomoże zapobiec przyjmowaniu bardzo wielu leków i interakcjom międzylekowym. Po e-zwolnieniach i e-receptach kolejnym krokiem mają być elektroniczne skierowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj