Cena energii w Polsce jest wyższa niż w sąsiednich państwach

Cena hurtowa energii elektrycznej w Polsce jest wyższa niż m.in. w Niemczech, Dani czy Czechach. Z kwartalnego raportu Polskiej Grupy Energetycznej wynika, że jedna MWh w Polsce kosztowała  średnio 146 zł, w Danii 118 zł.

Najwięcej z regionu za prąd płacili Węgrzy, bo aż ponad 167 zł, za jedną MWh.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”,  podkreśla, że cena energii jest związana ściśle z polityką.  Spodziewa się wzrostu cen w ciągu 5-6 lat nawet o 100 proc.

Ekspert dodał, że będzie to prowadziło do kupowania energii z zagranicy.

– Jeśli w Polsce zlikwiduje się energię elektryczną pozyskiwaną z węgla, czyli zmniejszy się ilość paliwa – węgla brunatnego czy kamiennego – to oznacza uzależnienie od energetyki jądrowej z Francji czy Niemiec. Niemcy wychodzą z energetyki jądrowej, ale mają energię wiatrową czy słoneczną. Będą próbowali zmagazynować energię elektryczną i w tę stronę idzie nauka – nauczyć się dobrze magazynować energię elektryczną kiedy jest odpowiedni wiatr i słońce, by później sprzedawać ją z potężnym zyskiem, tym, którzy tej energii będą potrzebować. Przy takiej polityce, którą dziś prowadzi Komisja Europejska i polski rząd taka sytuacja jest nieuchronna –  powiedział Kazimierz Grajcarek.

Politycy opozycji od dawna ostrzegają, że pakiet klimatyczny doprowadzi do dekarbonizacji polskiej gospodarki i blokowania zasobów energetycznych.

RIRM

drukuj