Celnicy chcą włączenia do systemu emerytur mundurowych

Celnicy chcą zostać włączeni do systemu emerytur mundurowych. Wczoraj złożyli w Sejmie projekt w tej sprawie, pod którym zebrali ok. 200 tys. podpisów.

Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10-ciu innych formacji mundurowych – po 55. roku życia i 25 latach służby.

Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.PL mówi, że proponowane zmiany zaowocują wyższą skutecznością służby celnej.

– Służba celna będzie mogła skuteczniej ścigać zorganizowaną przestępczość w sferze paliw, spirytusu, tytoniu, przemytu, hazardu, narkotyków – tu są największe straty budżetu państwa, liczone w dziesiątkach miliardów złotych. Ta gigantyczna szara strefa rozwija się. Dziś sytuacja jest taka, że tą zorganizowaną przestępczość, o której wspomniałem, ścigają funkcjonariusze nawet w wieku ponad 60-ciu lat. Za kilka lat służba celna będzie miała już ponad połowę funkcjonariuszy w wieku 50 plus. To bardzo poważny problem kadrowy, którego nie kryje już nawet Ministerstwo Finansów – podkreśla Sławomir Siwy.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy służby celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Wnioski do Trybunału skierowała grupa posłów oraz związki zawodowe celników.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Ministerstwo Finansów poinformowało, że w tej kadencji parlamentu resort nie zdąży dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku Trybunału.

RIRM

drukuj