fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało dwie osoby powołujące się na wpływy m.in. w służbach specjalnych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z Warszawy oraz byłego radcę prawnego z Torunia – dowiedziała się PAP. Według śledczych, mieli powoływać się na wpływy w służbach specjalnych, wymiarze sprawiedliwości i organach skarbowych.

Powołując się na te kontakty, brali łapówki i deklarowali, że roztaczają parasol ochronny nad dwiema firmami – wynika z ustaleń śledczych.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w rozmowie z PAP, że zatrzymali ich funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA.

„To kolejne osoby powiązane z tzw. grupą przebierańców, podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych – ABW, SKW, CBA” – wyjaśnił Temistokles Brodowski.

Przedsiębiorca miał brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej – dodał.

W styczniu 2018 r. do tej sprawy zatrzymano osiem osób podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych, płatną protekcję oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W kwietniu 2018 r. zatrzymano kolejne cztery osoby, w tym byłego ministra sprawiedliwości Andrzeja K., któremu prokuratura zarzuciła przestępstwo płatnej protekcji.

Dzisiejsi zatrzymani przez CBA zostaną doprowadzeni do siedziby Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie powinni usłyszeć zarzuty korupcji, powoływania się na wpływy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Temistokles Brodowski zaznaczył, że sprawa nadal się rozwija.

PAP/RIRM

drukuj