Biuro Analiz zakończyło prace nad ekspertyzą ws. reparacji wojennych

Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad ekspertyzą w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Opinia ma określić ewentualne możliwości prawne, które pozwolą uzyskać odszkodowanie za II wojnę światową. Treść dokumentu poznamy w poniedziałek.

Czterdzieści stron dokumentu zawiera informacje na temat możliwości prawnych ubiegania się od Niemiec odszkodowań za straty materialne oraz osobowe, które Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji podczas II wojny światowej. O ile taka możliwość istnieje, analiza powinna zawierać także tryb oraz formę ubiegania się o roszczenia, a także przykłady państw, które także dochodziły od Niemiec reparacji w tej sprawie.

Niemiecki Związek Wypędzonych oskarża polski rząd o prowokację w ostatniej fazie kampanii wyborczej w Niemczech. Co więcej twierdzi, że reparacje nie mają ani prawnego, ani też moralnego uzasadnienia. Nie tylko Polacy ucierpieli w wyniku II wojny światowej, krzywdy doznali także wypędzeni z Polski Niemcy – przekonuje szef związku i poseł Bundestagu Bernd Fabritius. Rzecznik niemieckiego rządu stwierdził zaś, że Polska nie wystosowała jeszcze pisma w sprawie roszczeń, a władze Berlina uznają kwestię reparacji za dawno uregulowaną.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj