fot. PAP/Radek Pietruszka

Beata Szydło spotka się z europejskimi przywódcami

Dzień po wizycie Angeli Merkel w Warszawie premier Beata Szydło uda się do Holandii. W czwartek natomiast do Polski przyleci premier Irlandii – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Do Holandii Beata Szydło przybędzie na zaproszenie premiera tego kraju Marka Rutte.

– Podczas rozmowy telefonicznej, która odbywała się na początku grudnia, pan premier Holandii Mark Rutte zaprosił panią premier na wizytę do swojego kraju – poinformował rzecznik polskiego rządu.

Politycy będą rozmawiać m.in. o kryzysie migracyjnym i przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie. Tematem spotkania ma być również sytuacja Polaków mieszkających w Holandii. Chodzi m.in. o kwestię nauczania języka polskiego w tamtejszych szkołach.

– Wielu Polaków w ciągu ostatnich lat zdecydowało się zamieszkać w kraju zachodniej Europy i również tutaj chodzi o to, aby ten stan prawny związany z ich pobytem właśnie tam, był w jakiś sposób uregulowany – mówił Rafał Bochenek.

W czwartek do Polski przyleci premier Irlandii Enda Kenny.

– Pan premier przyjedzie do nas około godz. 12:00 w najbliższy czwartek. Spotkanie dwustronne również będzie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej. To jest temat ważny, dlatego na pewno będzie przewijał się nie tylko w tych, ale również kolejnych dyskusjach przez najbliższe tygodnie, a może i nawet miesiące – powiedział Rafał Bochenek.

Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, szereg spotkań dwustronnych z europejskimi przywódcami premier Beata Szydło odbędzie także w trakcie marcowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

TV Trwam News/RIRM

drukuj