fot. PAP/Jacek Turczyk

B.Mazurek: opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca

Obecny pat ma charakter polityczny, a nie prawny; były państwa, które nie uznawały opinii Komisji Weneckiej i z tego powodu nie przestawały istnieć – powiedziała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. 

Według niej to od decyzji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego będzie zależeć, jak posłowie odniosą się do opinii Komisji Weneckiej.

Beata Mazurek skomentowała w ten sposób decyzję premier Beaty Szydło, która przekazała do marszałka opinię Komisji Weneckiej w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Mazurek zaznaczyła, że opinia Komisji nie jest opinią wiążącą.

– Przez lata funkcjonowania wydała ona setki takich opinii i różne państwa w różny sposób reagowały na te opinie – były takie, które uwzględniały ją w części, w całości, ale były też takie, które nie uwzględniały jej wcale. I z tego powodu te państwa nie przestały istnieć. Nie demonizujmy, nie histeryzujmy – to nie jest opinia, która w jakiś sposób może zagrozić funkcjonowaniu demokracji w Polsce – mówiła Beata Mazurek.

Rzecznik klubu PiS zapowiedziała, że w poniedziałek marszałek Sejmu przedstawi swoją propozycję w sprawie działań parlamentu.

Z kolei szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział po posiedzeniu zarządu Platformy, że Europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji na temat sytuacji w Polsce.

Tymczasem przed Sejmem trwa manifestacja zorganizowana przez Nowoczesną z udziałem polityków PO oraz działaczy tzw. KOD-u. Zebrani domagają się publikacji orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj