fot. M. Marek/Nasz Dziennik

A. Macierewicz: zachodzi konieczność wspólnej walki z terroryzmem

Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu państwa europejskie powinny solidarnie podjąć walkę, ponieważ każde z nich jest narażone na ataki terrorystyczne – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.  

Szef polskiego resortu obrony wziął we wtorek udział w pierwszej części obrad, podczas spotkania ministrów obrony narodowej państw UE z udziałem Europejskiej Agencji Obrony.

Dotychczas jednym z tematów spotkania były konsekwencje zamachów w Paryżu. Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian powołał się we wtorek w Brukseli na art. 42.7 Traktatu UE, który mówi o wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnej agresji. Aktywacja tej klauzuli to konsekwencja piątkowych zamachów we Francji. Był to pierwszy temat spotkania ministrów obrony państw UE.

Stanowisko pomocy dla Francji poparli wszyscy ministrowie obrony. Polska je w pełni respektuje i aprobuje – zapewnił szef MON Antoni Macierewicz.

– Podobnie jak inni ministrowie obrony (tutaj stanowisko było takie samo) podkreśliłem naszą solidarność i gotowość do dwustronnych rozmów z Francją, gdyby chciała sprecyzować, o jakie konkretnie środki chodziło. Podkreśliłem gotowość do współdziałania. Tak jak mówiłem, takie współdziałanie wyraziłaby Francja i inne kraje UE, gdyby Polska była dotykana atakami  z zewnątrz, mającymi charakter terrorystyczny i poprosiła o taką pomoc – mówił Antonii Macierewicz.

W dalszych obradach Polskę będzie reprezentował sekretarz stanu w MON-ie Bartosz Kownacki.

Ministrowie mają też rozmawiać o prowadzonych przez UE misjach wojskowych – w tym operacji Sophia, wymierzonej w przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym.

RIRM

drukuj