fot. By Nieznany - Andrzej Krzysztof Kunert (1987) Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1944, tom 2, Warszawa ISBN 83-211-0739-7, ISBN 83-211-0758-3http://www.powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/biog_zoska_zawadzki.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3861625

100 lat temu urodził się ppor. AK Tadeusz Zawadzki „Zośka”

100 lat temu, 24 stycznia 1921 r., urodził się harcmistrz, ppor. AK Tadeusz Zawadzki „Zośka”, bohater „Kamieni na szaniec”, zasłużony dla utrwalenia w przestrzeni okupowanej Warszawy symbolu Polski Walczącej; inicjator i uczestnik Akcji pod Arsenałem; patron powstańczego batalionu.

Urodził się w Warszawie w rodzinie inteligenckiej – ojciec Józef Zawadzki był profesorem chemii i od 1935 r. rektorem Politechniki Warszawskiej; matka – Leona z Siemieńskich – zajmowała się działalnością społeczno-wychowawczą i oświatową.

Uczestniczył w akcjach „małego sabotażu”, jak malowanie znaków Polski Walczącej na murach czy zrywanie niemieckich flag. Dowodził również grupą „Atak” w głośnej Akcji pod Arsenałem, podczas której odbito z rąk Gestapo 25 więźniów.

Poległ 20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę w Sieczychach koło Wyszkowa, na granicy między Generalnym Gubernatorstwem a polskimi ziemiami włączonymi do Rzeszy.

W akcji, w której zginął Tadeusz Zawadzki brał także udział Stanisław Nowakowski ps. Murarz, który tak opowiadał o ostatnim pożegnaniu owianego legendą dowódcy: „Zrobiliśmy szybki apel. Pod drzewem leżał „Zośka” przykryty kocem. Twarz miał odsłoniętą i wyglądał jakby spał, miał uśmiech na twarzy. Nie przyglądałem się kolegom, ale kiedy już powiedziano nam, że on od nas odszedł, że zginął, ja płakałem. Ja stary chłop, stary zabijaka”.

Wkrótce po śmierci Tadeusza Zawadzkiego, 1 września 1943 r. dla uczczenia jego pamięci, powołano harcerski batalion „Zośka”.

https://twitter.com/NieZapomnijONas/status/1353270718801317888

 

IPN/PAP/TV Trwam 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl