Pentagon: USA wydają ponad 9 mln USD dziennie na walkę z IS 

Stany Zjednoczone dziennie wydają ponad 9 mln dolarów na walkę z Państwem Islamskim (IS), a na kampanię nalotów na pozycje tego dżihadystycznego ugrupowania w Syrii i Iraku przeznaczyły od sierpnia 2014 roku około 2,7 mld USD poinformował Pentagon. 

Z pierwszego opublikowanego dotąd zestawienia kosztów walki z IS wynika, że dwie trzecie łącznych wydatków przeznaczono na lotnictwo, a koszt całej operacji znacznie wzrasta w miarę jej trwania.

Kongres USA odrzucił niedawno projekt ustawy, która zakazywała dalszego finansowania działań zbrojnych przeciwko IS bez nowej zgody parlamentu.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów amerykańskich sił zbrojnych generał Martin Dempsey powiedział w czwartek, że na razie nie zgadza się na rozmieszczenie w Iraku personelu wojskowego USA bliżej terenów objętych walkami z IS. Nie wykluczył jednak, że takie rozwiązanie będzie konieczne w przyszłości.

Biały Dom poinformował w środę, że do Iraku wysłanych zostanie do 450 amerykańskich wojskowych, którzy będą doradzać siłom irackim i szkolić je w walce z IS. Będą to doradcy, instruktorzy, logistycy i personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo; Amerykanie nie będą uczestniczyć w walkach.

Zgodnie z zatwierdzonym planem USA mają też otworzyć kolejny, piąty ośrodek szkoleniowy w al-Takkaddum w prowincji Anbar, na terenie bazy lotniczej, z której amerykańskie siły korzystały podczas swych działań w Iraku w latach 2003-2011.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl