fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Niedzielski: W tym roku położyliśmy na stole 3,5 mld zł na wzmocnienie wynagrodzeń w służbie zdrowia

Położyliśmy na stole w tym roku 3,5 mld zł na wzmocnienie wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej – powiedział we wtorek minister zdrowia, Adam Niedzielski. Dodał, że proponowany przez resort pakiet rozwiązań jest pierwszym krokiem w realizacji obietnic zawartych w Polskim Ładzie.

Szef MZ był pytany w TVP Info o strajk pielęgniarek i prowadzone negocjacje z tą grupą zawodową.

„Porozumienie w zasadzie zostało osiągnięte, bo tylko jeden z trzech związków reprezentujących środowiska medyczne nie zgodził się. Położyliśmy na stole w tym roku 3,5 mld zł na wzmocnienie wynagrodzeń i większość stron to zaakceptowała” – powiedział minister Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że w kolejnych rundach negocjacyjnych uda się osiągnąć porozumienie. Zwrócił uwagę, że dialog jest prowadzony od początku lutego.

„W trakcie rozmów doszliśmy do kompromisu i zaproponowaliśmy formę porozumienia, która jest gwarancją, że najniższe wynagrodzenia w systemie opieki zdrowotnej będą podwyższone i pojawi się to wcześniej, bo zamiast w grudniu będzie zrealizowane to już w lipcu tego roku. Wprowadziliśmy też mechanizm indeksacji, który powoduje, że najniższe wynagrodzenie będzie rosło tak, jak rośnie średnie wynagrodzenie w gospodarce” – tłumaczył minister Adam Niedzielski.

Podkreślił, że pakiet rozwiązań w samym 2021 r. powoduje zwiększenie środków na finansowanie wynagrodzeń o prawie 4 mld zł.

„To jest rozwiązanie, które ma być pierwszym krokiem w ramach realizacji obietnic, jakie zostały postawione w Polskim Ładzie” – dodał Niedzielski.

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z pielęgniarkami i położnymi. Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego uczestniczyły w nim, oprócz OZZPiP, również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek – OPZZ i „Solidarność”, co stało się powodem przerwania rozmów.

W wydanym komunikacie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ocenił, że „prowadzenie dialogu z Ministerstwem Zdrowia jest nieefektywne”, a ostatnią szansę na dialog środowisk związkowych z rządem stanowi Rada Dialogu Społecznego.

„Nie jest tak, że jedno spotkanie kończy cykl naszych spotkań z jakąkolwiek grupą zawodową czy też kończy cykl spotkań z pielęgniarkami. Rozmawiamy z każdym zawodem medycznym, z każdą grupą zawodową, która chce rozmawiać” – zwrócił uwagę podczas wtorkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

„Jeżeli rozmawiamy z jakąś grupą zawodową, to chcemy rozmawiać ze wszystkimi związkami zawodowymi, które ją reprezentują. Stąd też na spotkaniu były zarówno przedstawicielki OPZZ, jak i >>Solidarności<<„ – zaznaczył.

Jak podkreślił, „nie kończymy rozmów. Jesteśmy na nie otwarci. Liczymy na porozumienie i chęć porozumienia z obu stron”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl