Żużel. Sensacja w Auckland! Zwycięstwo debiutanta!

Niemiec Martin Smolinski okazał się najlepszy w rywalizacji żużlowców podczas Grand Prix Nowej Zelandii w Auckland. Dla tego zawodnika był to debiutancki start w zawodach tej rangi. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Kasprzak, zaś Jarosław Hampel ukończył zmagania na półfinałach.

W tym sezonie podczas rywalizacji w cyklu Grand Prix zabraknie Tomasza Golloba. Mistrz świata z 2010 roku zdecydował, iż rezygnuje z udziału w cyklu. W ten sposób zmalała liczba Polaków, którzy będą w tym sezonie rywalizować o mistrzostwo świata. Nasz kraj w tej rywalizacji reprezentować będą: Jarosław Hampel oraz Krzysztof Kasprzak.

W pierwszej fazie zawodów w Auckland, składającej się z 20 biegów, znakomicie zaprezentował się Kasprzak. Wygrał aż 3 wyścigi, zdobył łącznie 11 punktów w 5 startach i awansował do półfinałów z drugiego miejsca. Wiele kłopotów w początkowym okresie rywalizacji miał Jarosław Hampel. Po swoich 3 wyścigach miał na koncie zaledwie 3 punkty i wydawało się, iż pożegna się z imprezą już po 20 biegach. Na szczęście wicemistrz świata z ubiegłego sezonu w dwóch kolejnych startach zdobył 5 punktów i z łącznym dorobkiem 8 punktów awansował do półfinału, plasując się na 7. pozycji.
Bezkonkurencyjny w pierwszym etapie ścigania w Nowej Zelandii był Nicki Pedersen. Duńczyk wygrał wszystkie swoje wyścigi, zdobył więc komplet 15 punktów i pewnie awansował do dalszej części zmagań.

Wielką rewelacją początkowej fazy zawodów okazał się Martin Smolinski. Reprezentant Niemiec, debiutujący w tym sezonie w Grand Prix, przez wielu wskazywany był do roli dostarczyciela punktów. Tymczasem Smolinski zdobył aż 10 punktów, wchodząc do półfinału z trzeciego miejsca.

Do kolejnej części zawodów nie awansowali m. in. aktualny mistrz globu Tai Woffinden czy uważany za jednego z faworytów całego cyklu Darcy Ward, który w jednym z biegów upadł na tor i został przewieziony do szpitala.
W pierwszym wyścigu półfinałowym najlepszy okazał się Fredrik Lindgren, który wraz z Nickim Pedersenem dostali się do rywalizacji finałowej. Niestety, zabrakło w niej miejsca dla Jarosława Hampela, który w rywalizacji w tym biegu zajął czwartą lokatę.

Drugi półfinał wygrał Krzysztof Kasprzak. Polak wyprzedził rewelacyjnego w tych zawodach Smolinskiego i wraz z Niemcem uzupełnili stawkę uczestników finału. Z rywalizacji na tym etapie odpadli Kenneth Bjerre oraz Andreas Jonsson.
W finale znakomicie wystartował Kaprzak. Polak kapitalnie wyszedł spad taśmy i odjął prowadzenie. Na trzecim kółku pojechał jednak zbyt szeroko, co wykorzystał Pedersen, wyprzedzając naszego reprezentanta. Ci dwaj żużlowcy byli tak zajęci rywalizacją ze sobą, że nie zauważyli atakującego Smolinskiego. Niemiec wyprzedził wszystkich na ostatnim okrążeniu i sensacyjnie wygrał inauguracyjne zawody GP w Nowej Zelandii!

W klasyfikacji mistrzostw świata prowadzenie objął Nicki Pedersen z 19 punktami. Drugą pozycję zajmuje w tym zestawieniu Kasprzak (17 punktów), zaś trzecią- Smolinski (15 punktów). Jarosław Hampel sklasyfikowany jest na siódmej pozycji z ośmioma punktami.

Kolejne zawody Gran Prix odbędą się 26 kwietnia w Bydgoszczy.