Wimbledon. Janowicz awansował do trzeciej rundy

Jerzy Janowicz wygrał z byłym liderem światowego rankingu tenisistów Australijczykiem Lleytonem Hewittem 7:5, 6:4, 6:7 (7-9), 4:6, 6:3 i awansował do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Kolejnym rywalem Polaka będzie Hiszpan Tommy Robredo.

Mecz 25. w rankingu Janowicz z 48. na światowej liście Hewittem miał pierwotnie odbyć się w czwartkowy wieczór. Tenisiści zdołali rozegrać jednak tylko półtora seta, po czym zmagania przerwał deszcz, przy stanie 7:5, 4:4 dla łodzianina. Po kilkudziesięciu minutach zdecydowano, że spotkanie zostanie dokończone dzień później.

Tuż przed przerwą wydawało się, że nieznaczną przewagę ma 33-letni Australijczyk, ale po wznowieniu meczu to młodszy o dziewięć lat Polak szybko wygrał drugiego seta. W ostatnim gemie posłał aż trzy asy serwisowe, wcześniej popisał się też dobrym returnem.

W dalszej części spotkania jednak były lider światowego rankingu nie rezygnował z walki. Tak jak spodziewał się tego Janowicz przed meczem, Hewitt grał równo i solidnie. Sporo emocji przyniósł ósmy gem, w którym Australijczyk nie wykorzystał trzech okazji na przełamanie. Zacięta walka trwała do samego końca i zwycięzcę tej odsłony musiał wyłonić tie-break. W nim Polak miał dwie piłki meczowe, ale najpierw zanotował podwójny błąd serwisowy, a potem rywal popisał się efektownym bekhendem przy linii.

Triumfator dwóch imprez wielkoszlemowych (US Open 2001, Wimbledon 2002) przejął inicjatywę i zmniejszył straty w całym spotkaniu. Po czym zachęcał publiczność do jeszcze głośniejszego dopingu.

Gra zaczęła się coraz bardziej układać po myśli pochodzącego z Adelajdy zawodnika, który w piątym gemie wdał się w dyskusję z sędzią. Nie mógł pogodzić się z tym, że arbiter upomniał go za opóźnianie gry. Po chwili zagrał efektowny lob, a Janowicz – mimo usilnych prób – nie zdołał dobrze przebić piłki.

W poczynaniach łodzianina widać było coraz większą nerwowość. Często zawodził go też serwis – mnożyły się po jego stronie podwójne błędy. Zdarzały mu się precyzyjne zagrania po linii, zawodziły z kolei tak lubiane przez Polaka skróty. W efekcie Hewitt wygrał 6:4.

W piątym secie Janowicz szedł jak burza do stanu 5:1. Z wielką ekspresją – typową dla jego rywala – cieszył się z każdego kolejnego wygranego gema. Nad kortem numer dwa zaczęły zbierać się duże chmury, ale deszcz nie przeszkodził po raz kolejny zawodnikom.

Znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji Australijczyk zmniejszył straty na 3:5. Później trochę szczęścia miał Polak, bo piłka po jego uderzeniu straciła na sile i rywal nie był w stanie do niej dobiec. W ostatniej akcji Hewitt posłał piłkę w siatkę, Janowicz z radości wyskoczył w górę, podziękował publiczności, a potem jeszcze przez chwilę zaciskał pięści, siedząc na krzesełku przy korcie.

W tym spotkaniu Polak posłał 21 asów i zanotował 12 podwójnych błędów. Na jego koncie było też 60 niewymuszonych błędów. Lepiej zaś spisywał się w ofensywnie (82 uderzenia kończące).

Janowicz po raz pierwszy zmierzył się ze słynnym Australijczykiem. „Pomścił” Michała Przysiężnego, który przegrał z byłym liderem światowej listy w pierwszej rundzie.

W następnej rundzie Janowicz zmierzy się z rozstawionym z numerem 23. Robredo. Tenisiści ci nie mieli nigdy wcześniej okazji grać przeciwko sobie.

Łodzianin po raz trzeci w karierze dotarł do trzeciej rundy Wimbledonu. W ubiegłorocznej edycji występ zakończył na półfinale. Dzień później – poza Janowiczem – w trzeciej rundzie zagra też Łukasz Kubot. Jego rywalem będzie Kanadyjczyk Milos Raonic, turniejowa „ósemka”. Awans do 1/8 finału wywalczyła już Agnieszka Radwańska.