Vuelta a Espana. Majka wskoczył na podium, Polak drugi na etapie!

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) zajął drugie miejsce na 15. etapie wyścigu Vuelta a Espana. Polak przegrał jedynie z Hiszpanem Joaquimem Rodriguezem (Katusha) i w klasyfikacji generalnej awansował na trzecią pozycję. Liderem pozostał Włoch Fabio Aru (Astana).

Na blisko 176-kilometorwej trasie kończącej się podjazdem pod Alto de Sotres po raz kolejny rywalizować mieli „górale”. Nachylenie sięgające momentami 16 procent było sporym wyzwaniem, a nie sprostał mu, m.in. Fabio Aru, który o mały włos nie stracił czerwonej koszulki lidera.

15th stage of La Vuelta Espana 2015Niewiele mieli dziś do powiedzenia uciekinierzy. Ich przewaga przed finałowym podjazdem wynosiła półtorej minuty. Wtedy jednak mocniej na pedały nacisnęli wszyscy czołowi kolarze klasyfikacji generalnej. Grupie faworytów mocne tempo narzucał pracujący dla swojego rodaka i zarazem lidera Tinkoff-Saxo Paweł Poljański. Jako pierwszy zaatakował Joaquim Rodriguez (Katusha). Podążyli za nim Nairo Quintana (Movistar), Mikel Landa i Fabio Aru (Astana), a także Dani Moreno (Katusha) i Rafał Majka.

Z tyłu został Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), który jadąc swoim rytmem chciał zminimalizować starty do najgroźniejszych rywali. Tempa popularnego „Purito” nie potrafił wytrzymać żaden z zawodników. Ostatecznie Hiszpan jako pierwszy przeciął linię mety, wyprzedzając Majkę o 12 sekund. Piąty z 15-sekundową stratą do zwycięzcy etap ukończył Fabio Aru, który zdołał utrzymać czerwoną koszulkę. Strata Rodrigueza zmalała jednak do zaledwie 1 sekundy.

15th stage of La Vuelta Espana 2015 15th stage of La Vuelta Espana 2015

Bonifikata na mecie sprawiła, że na podium Vuelty wskoczył chwilowo Rafał Majka. Polak minimalnie wyprzedza Toma Dumoulina i Estebana Chavesa (Orica GreenEdge). Jutro kolejny, arcytrudny etap, kończący się premią górską kategorii specjalnej.