Turniej ATP w Monte Carlo. Janowicz wyeliminowany w pierwszej rundzie

Jerzy Janowicz odpadł w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000 na ziemnych kortach w Monte Carlo (pula nagród 2 884 675). Polski tenisista, rozstawiony w imprezie z numerem 16., przegrał z dużo niżej notowanym Francuzem Michaelem Llodrą 4:6, 2:6.

Janowicz kontynuuje serię porażek, ostatni oficjalny mecz wygrał 13 lutego, kiedy w halowym turnieju w Rotterdamie ograł Niemca Tommy’ego Haasa. Dzień później uległ w ćwierćfinale tych zawodów Czechowi Tomasowi Berdychowi, a następnie przegrał pierwsze mecze w Indian Wells (z Kolumbijczykiem Alejandro Fallą) i Miami (z Hiszpanem Roberto Bautistą-Agutem) oraz dwie gry w meczu Pucharu Davisa z Chorwacją, po którym miał problem z utrzymaniem nerwów na wodzy na konferencji prasowej.

„Mączka” to nie jest ulubiona nawierzchnia 21. zawodnika w rankingu światowym, ale w pojedynku z 10 lat starszym i sklasyfikowanym 121 pozycji niżej Francuzem uchodził za faworyta.

Od początku meczu miał jednak problemy z serwisem. W pierwszym secie zanotował ledwie 46-procentową skuteczność pierwszego podania, po drugim wygrywał co piątą piłkę, popełnił też cztery podwójne błędy serwisowe. Stąd m.in. wzięły się dwa przełamania na korzyść Llodry, który w 40 minut zwyciężył w tej partii 6:4.

W drugim secie przełomowy okazał się szósty gem, którego Polak zakończył dwoma złymi serwisami i rywal odskoczył na 4:2. Chwilę później było już 6:2 dla Francuza, który cieszył się z wygrania pierwszego pojedynku tych tenisistów i awansu do drugiej rundy. Potrzebował do tego 66 minut.

Janowicz zakończył spotkanie z jednym asem i siedmioma podwójnymi błędami w statystykach.

Przed rokiem 23-latek z Łodzi w Monte Carlo także odpadł w pierwszej rundzie, przegrywając z Kevinem Andersonem z RPA. Później były jednak ćwierćfinał w Rzymie, w którym uległ Rogerowi Federerowi, oraz trzecia runda Roland Garros w Paryżu, gdzie za mocny okazał się inny ze Szwajcarów – Stanislas Wawrinka.

W kwalifikacjach do turnieju głównego odpadli Michał Przysiężny, którego wyeliminował… Llodra, oraz Łukasz Kubot.

Ten ostatni wystąpi jeszcze w deblu. W parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem są rozstawieni z numerem siódmym i rozpoczną rywalizację od drugiej rundy. Zmierzą się ze zwycięzcami spotkania między Rohanem Bopanną z Indii i Pakistańczykiem Aisamem-Ul-Haqem Qureshim a Austriakiem Julianem Knowlem i Kanadyjczykiem Vaskiem Pospisilem.

W pierwszej rundzie zaprezentują się Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Ich przeciwnikami jeszcze we wtorek będą Hiszpanie Marcel Granollers i Marc Lopez.