fot. PAP/Grzegorz Momot

Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski zwycięzcą wyścigu!

Michał Kwiatkowski utrzymał przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami i wygrał 75. Tour de Pologne. Na drugie miejsce awansował zwycięzca 7. etapu Brytyjczyk Simon Yates.


Po trzech wyczerpujących etapach górskich na zawodników czekała decydująca batalia w Bukowinie Tatrzańskiej. Królewski odcinek liczył 136 kilometrów. Organizatorzy zaplanowali sześć górskich premii pierwszej kategorii. Wszystko miał zakończyć stromy podjazd o długości 3,4 km.

Na czoło wysunęła się 19-osobowa grupa. Znaleźli się w niej: Danilo Wyss (BMC), Carlos Verona (Mitchelton-Scott), Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott), Jorge Arcas (Movistar), Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Grega Bole (Bahrain-Merida), Mark Padun (Bahrain-Merida), Jan Bakelants (AG2R), Mikael Cherel (AG2R), Alexey Lutsenko (Astana), Tom Leezer (LottoNL-Jumbo), Johannes Frohlinger (Team Sunweb), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Rui Costa (UAE Team Emirates), Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), Jose Herrara (Cofidis), Evgeny Shalunov (Gazprom-Rusvelo), Jhonatan Restrepo (Katusha-Alpecin) oraz Maciej Paterski (Reprezentacja Polski).

Z ucieczki najszybciej wykruszyli się Bole i Nizzolo. Gumę złapał Padun, przez co z przodu jechało już tylko 16 zawodników. Aktywny był Valerio Conti. Włoch zdecydował się na samodzielny atak, ale został szybko sprowadzony na ziemię przez George’a Bennetta (LottoNL-Jumbo). Na decydującym odcinku zaatakował Simon Yates (Mitchelton-Scott). Brytyjczyk mocno naciskał na pedały i miał szansę wyprzedzić Michała Kwiatkowskiego (Sky) w klasyfikacji generalnej. W szczytowym momencie jego przewaga wzrosła do 30 sekund.

W grupie Sky liczyli każdą sekundę. Zrobili to na tyle skutecznie, że swojego lidera dowieźli do mety 14 sekund za Brytyjczykiem. Wystarczyło, by to Michał Kwiatkowski został zwycięzcą wyścigu. Yates mógł się cieszyć jedynie z wygranej etapowej i drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej.

Tempa ostatnich kilometrów nie wytrzymał Dylan Teuns (BMC). Belg miał walczyć z Kwiatkowskim o ostateczną wygraną, a tymczasem minął linie mety 11 sekund po nim.

* * *

Wyniki 7. etapu:

1.   Simon Yates (Wielka Brytania / Mitchelton-Scott) – 3h 37’ 17”
2.   Thibaut Pinot (Francja / FDJ) +00’ 12”
3.   Davide Formolo (Włochy / Bora-Hansgrohe) +00’ 12”
4.   Sam Oomen (Holandia / Team Sunweb)   +00’ 14”
5.   George Bennett (Nowa Zelandia / LottoNL-Jumbo)   +00’ 14”
6.   Michał Kwiatkowski (Polska / Sky)   +00’ 14”

13. Paweł Cieślik (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +00’ 43”
67. Maciej Paterski (Polska / Reprezentacja Polski)   +08’ 51”

* * *

Końcowa klasyfikacja generalna:

1.   Michał Kwiatkowski (Polska / Sky) – 24h 23’ 54”
2.   Simon Yates (Wielka Brytania / Mitchelton-Scott) +00’ 15”
3.   Thibaut Pinot (Francja / FDJ) +00’ 20”
4.   George Bennett (Nowa Zelandia / LottoNL-Jumbo)   +00’ 24”
5.   Dylan Teuns (Belgia / BMC)   +00’ 27”
6.   Georg Preidler (Austria / FDJ)   +00’ 31”

14. Paweł Cieślik (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +01’ 32”
57. Łukasz Owsian (Polska / CCC Sprandi Polkowice)   +18’ 49”
69. Maciej Paterski (Polska / Reprezentacja Polski)   +26’ 39”

Sport.RIRM

drukuj