fot. twitter.com/TirrenAdriatico

Tirreno-Adriatico 2018. Michał Kwiatkowski zwycięzcą wyścigu!

Michał Kwiatkowski (Sky) zwycięzcą Tirreno-Adriatico 2018. W kończącej wyścig jeździe indywidualnej na czas Polak zajął 12. miejsce. Jego najgroźniejszy rywal Włoch Damiano Caruso (BMC Racing) był 37. To pierwsza wygrana „Kwiato” w wyścigu etapowym zaliczanym do cyklu World Tour.


Do pokonania było 10 kilometrów płaskiego odcinka. Losy rywalizacji miała rozstrzygnąć jazda indywidualna na czas ulicami San Benedetto del Tronto.

Przed rokiem najlepszy był tutaj Rohan Dennis (BMC Racing). Australijczyk – w porównaniu z poprzednikiem wynikiem – poprawił się o 4 sekundy i także tym razem mógł cieszyć się z wygranej. Rozstrzygnięcia etapowe były jednak tylko tłem wobec walki o triumf w całym wyścigu. Tutaj w grze pozostawała dwójka: Michał Kwiatkowski i Damiano Caruso.

Polak pojechał najlepiej z czołówki. Jego tempo utrzymał tylko Geraitn Thomas (Sky), co w ostatecznym rozrachunku dało Brytyjczykowi awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Przeszło 20 sekund stracił do Kwiatkowskiego Caruso. Włoch był 37. Jeszcze wolniej pojechali Belg Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) i Brytyjczyk Adam Yates (Mitchelton – Scott). „Kwiato” uzyskał 12. wynik i pewnie – z 24-sekundową przewagą nad Caruso – mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w wyścigu etapowym cyklu World Tour.

W ostatnich latach Tirreno-Adriatico wygrywali zawodnicy, którzy później wykazywali się wielką formą w najważniejszych wyścigach sezonu. Dwukrotnie najlepszy był tutaj Nairo Quintana (2015 i 2017). W latach 2012-2013 triumfował Włoch Vincenzo Nibali. Rok później (2014) zwyciężył Alberto Contador.

Michał Kwiatkowski wróci do ścigania w najbliższą sobotę. Przed nami jeden z najsłynniejszych klasyków Mediolan – San Remo.

* * *

Końcowa klasyfikacja generalna Tirreno-Adriatico 2018:

1. Michał Kwiatkowski (Polska / Sky) – 25h 32’ 56”
2. Damiano Caruso (Włochy / BMC Racing)   +00’ 24”
3. Geraint Thomas (Wielka Brytania / Sky)   +00’ 32”
4. Tiesj Benoot (Belgia / Lotto – Soudal)   +01’ 06”
5. Adam Yates (Wielka Brytania / Mitchelton – Scott)   +01’ 10”

Sport.RIRM

drukuj