Teatr jednego aktora.Real Madryt z Superpucharem Europy

Po raz drugi w historii piłkarze Realu Madryt wywalczyli Superpuchar Europy. W walijskim Cardiff triumfatorzy ostatniej edycji Ligi Mistrzów pokonali FC Sevillę 2:0. Bohaterem spotkania został strzelec obu bramek, Cristiano Ronaldo.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do kilku debiutów. W zespole Carlo Ancelottiego po raz pierwszy wystąpili: mistrz świata z reprezentacją Niemiec Toni Kroos i król strzelców brazylijskiego mundialu James Rodriguez. W Sevilli: 24-letni skrzydłowy Aleix Vidal oraz sprowadzony za 6 mln euro ze Stade Reims, reprezentant Polski, Grzegorz Krychowiak.

Spotkanie od początku toczone było w bardzo szybkim tempie. W pierwszej fazie meczu przewagę osiągnęli Królewscy, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce i częściej stwarzali sobie sytuacje podbramkowe. Już w jedenastej minucie bliski szczęścia był Gareth Bale, lecz jego uderzenie zza pola karnego przeszło tuż obok lewego słupka.

Piętnaście minut później mogło – a nawet powinno – być już 1:0 dla Realu. Cristiano Ronaldo z dziecinną łatwością ograł jednego z obrońców rywali i mając przed sobą tylko bramkarza, trafił prosto w niego. To, co nie udało się Portugalczykowi wcześniej, doskonale wyszło w trzydziestej minucie. Laureat Złotej Piłki FIFA za 2013 rok wykorzystał idealne dośrodkowanie Bale’a na długi słupek i pewnym strzałem pokonał dobrze dzisiaj spisującego się Beto.

Andaluzyjczycy mogli dość niespodziewanie wyrównać w trzydziestej piątej minucie. Przed świetną szansą na gola stanął Daniel Carrico, który skorzystał na fatalnym błędzie defensywy Królewskich, ale z bliskiej odległości nie był w stanie skierować piłki do siatki.

Drugą część meczu z wysokiego C rozpoczęli piłkarze Carlo Ancelottiego. W czterdziestej dziewiątej minucie na listę strzelców ponownie wpisał się Ronaldo, który mocnym uderzeniem z szesnastu metrów po raz kolejny zmusił do kapitulacji golkipera Sevilli.

Od tego momentu Real już całkowicie kontrolował przebieg wydarzeń na boisku. Co prawda podopieczni Unaia Emery’ego momentami zyskiwali nieznaczną przewagę optyczną, jednak nie byli w stanie na poważnie zagrozić bramce przeciwnika. Jedną z nielicznych szans na kontaktowego gola miał Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski ładnie przymierzył z dystansu, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Iker Casillas.

Ostatecznie Królewscy wygrali 2:0 i tym samym po raz drugi w historii zdobyli Superpuchar Europy. Poprzednio drużyna ze stolicy Hiszpanii triumfowała przed dwunastoma laty, kiedy to pokonała Feyenoord Roterdam 3:1.

Real Madryt FC Sevilla 2:0

Ronaldo 30’ 49’

Real Madryt: IkerCasillas – Daniel Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Fabio Coentrao (Marcelo 84’) – Toni Kroos, Luka Modrić (Asier Illarramendi 86’) – Gareth Bale, James Rodriguez (Isco 72’), Cristiano Ronaldo – Karim Benzema

FC Sevilla: Beto – Coke (Diogo Figueiras 84’), Nicolas Pareja, Federico Fazio, Fernando Navarro – Grzegorz Krychowiak, Daniel Carrico – Aleix Vidal  (Iago Aspas 66’), Denis Suarez (Jose Antonio Reyes 78’), Vitolo – Carlos Bacca

Żółte kartki: Carvajal, Kroos (Real) oraz Vitolo, Navarro (Sevilla)