TCS w Bischofshofen. Tak się przechodzi do historii! Stoch powtórzył wyczyn Hannawalda!

Wielki dzień polskich skoków! Kamil Stoch triumfował w 66. Turnieju Czterech Skoczni, nie pozostawiając rywalom żadnych złudzeń. Reprezentant Polski przypieczętował swoją dominację wygraną w Bischofshofen, w efekcie czego został drugim zawodnikiem w historii, który zwyciężył we wszystkich zawodach podczas jednej edycji niemiecko-austriackiej imprezy.

Stało się to, co na wszyscy liczyliśmy. Kamil Stoch nie tylko triumfował w drugim z rzędu Turnieju Czterech Skoczni, ale przede wszystkim – powtórzył wyczyn Svena Hannawalda z sezonu 2001/2002, a więc wygrał wszystkie cztery konkury w trakcie jednej edycji niemiecko-austriackiej imprezy.

Polak jasny sygnał do walki o zwycięstwo w Bischofshofen dał już podczas serii próbnej, w której okazał się najlepszy. Gdy przyszło do rywalizacji w samych zawodach, ponownie pozostawił rywali w tyle, choć z nie tak znaczącą przewagą, jak to miało miejsce w Innsbrucku. Na półmetku zmagań skoczek z Zębu – po próbie na odległość 132.5 metra – przewodził stawce, a drugiego Dawida Kubackiego (132 m) wyprzedzał o dwa i pół punktu. W finałowej rundzie dwukrotny mistrz olimpijski zachował zimną krew – uzyskał 137 m, w efekcie czego mógł się cieszyć z triumfu w całym konkursie. Tak się przechodzi do historii!

Drugie miejsce na obiekcie im. Paula Ausserleitnera zajął Norweg Anders Fannemel (130 m i 139 m). Do Stocha ostatecznie stracił ponad trzy oczka. Na najniższym stopniu podium stanął zaś Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec potwierdził wysoką formę, w jakiej się znajduje od początku sezonu. Dowodem tego były w sobotnie popołudnie dwa, świetne skoki na 129 i 139.5 m. Tuż za nim uplasował się Austriak Stefan Kraft (130.5 m i 135.5 m), czołową „piątkę” zamknął natomiast Robert Johansson, który w drugiej serii – jako jedyny – doleciał do 140 m.

Wojnę nerwów nie wytrzymał za to Dawid Kubacki. Nowotarżanin w swojej drugiej próbie zaliczył „jedynie” 127.5 m i w końcowym rozrachunku dało mu to dopiero dziewiątą pozycję. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwycięzca piątkowych kwalifikacji – w porównaniu do pozostałych zawodników – startował z obniżonego rozbiegu i mimo wszystko, występ dwudziestosiedmiolatka należałoby ocenić pozytywnie. Z dobrej strony pokazał się również Stefan Hula. Aktualnego mistrza Polski sklasyfikowano bowiem na niezłej, czternastej lokacie (123.5 m i 126 m). Punkty do Pucharu Świata zdobył także dwudziesty trzeci Piotr Żyła (121 m i 125.5 m).

Dużo poniżej oczekiwań spisał się z kolei Maciej Kot, który wylądował zaledwie na 113.5 m i zajął dopiero czterdzieste trzecie miejsce. Dla drużynowego mistrza świata z Lahti był to pierwszy taki przypadek w obecnym sezonie, kiedy to nie znalazł się w drugiej rundzie zawodów. Na pierwszej serii rywalizację zakończyli ponadto trzydziesty czwarty Tomasz Pilch (116.5 m) oraz ostatni, pięćdziesiąty Jakub Wolny (97.5 m). Poza tym, abstrahując od indywidualnych występów biało-czerwonych, z fatalnej strony zaprezentował się Noriaki Kasai. Weteran skoków uplasował się tylko na czterdziestej ósmej pozycji (97.5 m).

Kamil Stoch, dzięki sobotniej wygranej (notabene już dwudziestej szóstej w karierze, co zapewniło mu awans na siódmą lokatą w tabeli wszech czasów), został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nad drugim – wielkim nieobecnym w Bischofshofen – Richardem Freitagiem ma obecnie dwanaście oczek przewagi. Kolejny z Polaków – Dawid Kubacki – pozostał na jedenastym miejscu. Piętnasty jest Piotr Żyła, szesnasty Stefan Hula, a dziewiętnasty – Maciej Kot.