Superpuchar Hiszpanii. Pique i Aduriz pogrążyli Barcelonę, Athletic z trofeum

Nie udało się FC Barcelonie odrobić ogromnych strat z pierwszego spotkania i to Athletic Bilbao sensacyjnie sięgnęł po Superpuchar Hiszpanii. Gracze Luisa Enrique za sprawą Leo Messiego prowadzili po pierwszej połowie 1:0. W drugiej odsłonie ich gra posypała się po czerwonej kartce dla Gerarda Pique. W końcówce stan spotkania wyrównał niezawodny Aritz Aduriz. W dwumeczu piłkarze z Kraju Basków wygrali 5:1.

W pierwszym spotkaniu w Bilbao gospodarze pokonali faworytów z Katalonii aż 4:0. Gracze Barcelony chcąc zdobyć w tym roku sześć trofeów zapowiadali na Camp Nou srogi rewanż. Mogłoby do tego dojść, gdyby w pierwszych minutach spotkania zawodnicy „Dumy Katalonii” mieli lepiej ustawione celowniki.

FC Barcelona vs Athletic BilbaoPodopieczni Luisa Enrique zaatakowali z pasją, prowadzić powinni już po sześciu minutach. Andres Iniesta popisał się wówczas świetnym podaniem do Pedro Rodrigueza, ale strzał napastnika został zablokowany. Chwilę później po rzucie rożnym w poprzeczkę trafił Gerard Pique, a strzał Luisa Suareza odbił się od nóg obrońców. Dwie minuty po tym zamieszaniu w polu karnym gości nastąpił kolejny kocioł i ponownie w głównych rolach wystąpili Pique oraz Suarez, jednak znowu zabrakło im szczęścia.Po takim otwarciu Barcelona trochę zwolniła tempo gry, albo raczej poczynania defensywne opanowali gracze Athletic. Przez kolejne 30. minut meczu dwoił się i troił kapitan gospodarzy – Iniesta, na skrzydle szarpać próbował Dani Alves, a łapany na spalonym co jakiś czas był aktywny Pedro. Napastnik Blaugrany nie popisał się w 38. minucie, kiedy po jego stracie, piłkę przejął Javi Eraso i miał doskonałą sytuację do zdobycia bramki, lecz trafił tylko w boczną siatkę.

Kiedy wydawało się że do przerwy bramek w tym spotkaniu nie zobaczymy z prawej strony w pole karne dośrodkował Ivan Rakitić. Piłkę przedłużył Suarez, a ta trafiła do Messiego, który z najbliższej odległości wpakował ją do siatki.

FC Barcelona vs Athletic BilbaoFC Barcelona vs Athletic Bilbao

Druga odsłona zaczęła się całkiem inaczej od pierwszej. Gospodarze wyszli na murawę jacyś od początku zrezygnowani. Baskowie chyba to wyczuli i postanowili dobić rywala. Mógł to uczynić już w 55. minucie Aritz Aduriz, jednak jego strzał w sytuacji sam na sam obronił Claudio Bravo. Za ledwie minutę po tej akcji jeden z graczy gości doszedł do podobnej sytuacji, zawodnicy Barcy twierdzili, że gracz z Bilbao był na spalonym i mieli pretensję do arbitra o nieodgwizdanie takiego faktu. Nerwowo nie wytrzymał Pique, który podszedł do bocznego arbitra i zapewne powiedział mu parę niemiłych słów. Zdecydowanie na takie nieodpowiedzialne zachowanie zawodnika zareagował główny arbiter zawodów, który wyrzucił obrońcę gospodarzy z boiska.

FC Barcelona vs Athletic BilbaoWydawało się, że w tej sytuacji „Duma Katalonii” już się nie podniesie, ale chwilę później Rakitić,a potem Pedro mogli wyprowadzić swoją ekipę na prowadzenie 2:0. Obaj jednak nie wykorzystali dogodnych sytuacji. Lekcję skuteczności gracze Athletic utytułowanym rywalom dali w 74. minucie. W roli profesora wystąpił ponownie Aduriz. Doświadczony napastnik wykorzystał gapiostwo i nieporadność obrońców gospodarzy i niepilnowany znalazł się przed bramkarzem. Pierwszy strzał rywala obronił Chilijczyk, ale przy dobitce nie miał szans.

W 86. minucie siły na boisku wyrównały się, czerwoną kartkę otrzymał rezerwowy Kike Sola, który na plac gry wszedł pięć minut wcześniej. Nie miało to już jednak żadnego znaczenia dla wyniku. Tym samym podopieczni Ernesto Valverde sięgnęli po Superpuchar Hiszpanii.