Soczi 2014. Łyżwiarstwo szybkie: Pomarańczowa dominacja, dobry występ Polek!

W Adler Arenie znów przeważał pomarańczowy kolor. Podium i czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów przypadło zawodniczkom z Holandii. Wygrała Jorien Ter Mors, srebro przypadło Wust, a brąz dla Van Beek. Bardzo wysokie szóste miejsce zajęła Katarzyna Bachleda Curuś.

W  biegu na 1500 metrów biegły trzy Polki:  Natalia Czerwonka, Eliza Złotkowska i Katarzyna Bachleda-Curuś. Faworytkami jak w każdym biegu łyżwiarskim były Holenderki.

Znakomity rezultat w dziewiątej parze uzyskała Jorien Ter Mors. Holenderka uzyskała znakomity czas 1:53.51 co jest rekordem olimpijskim i objęła prowadzenie. Na drugim miejscu przed czyszczeniem toru była Olga Fatkulina reprezentantka gospodarzy miała gorszy czas od liderki o niespełna 4 sekundy. Trzecia była Belgijka Peeters.

W dziesiątym biegu Natalia Czerwonka rywalizowała z Naną Takagi. Polka rozpoczęła na torze zewnętrznym i na pierwszym pomiarze miała 13 czas. Na drugim już czwarty czas w dodatku wyraźnie przyspieszała. Na metę wpadła z czasem trzecim czasem 1:58.46. Japonka została sklasyfikowana na 16 miejscu.

W kolejnym biegu na starcie stanęła Luiza Złotkowska. Nasza panczenistka przegrała swój bieg z Shikhovą ale zaprezentowała się bardzo dobrze jej czas dawał czwarte miejsce. Rosjanka uplasowała się tylko jedną pozycje bliżej. Ter Mors nie wyprzedziła nawet faworytka Marrit Leenstra, która pobiegła bardzo dobrze ale to wystarczyło „tylko” na drugie miejsce.

W piętnastej parze rywalizowała Ireen Wust, która jest trzykrotną mistrzynią świata na tym dystansie i złotą medalistką w biegu na 3000 metrów. Wust nie poprawiła jednak czasu swojej koleżanki z reprezentacji i uplasowała się na drugim miejscu.

Kolejna para to bieg Katarzyny Bachledy-Curuś. Polka rywalizowała z Rosjanką Skokovą  i niestety przegrała swój bieg a czas, który osiągnęła (1:57.18) dawał jej piąte miejsce. Reprezentantka gospodarzy była czwarta, potem obie zawodniczeni wyprzedziła jeszcze Van Beek

Eliza Złotkowska skończyła na 11pozycji, a Natalia Czerwonka 15. Są to bardzo dobre wyniki przed biegiem drużynowym.