Soczi 2014. hokej na lodzie – zwycięstwa Szwecji i Szwajcarii

Szwedzi pokonali Czechów 4:2 i objęli prowadzenie w tabeli grupy C olimpijskiego turnieju hokeistów w Soczi. W drugim spotkaniu tej grupy Szwajcaria wygrała z Łotwą 1:0, po bramce w ostatniej minucie spotkania.

Pierwszy pojedynek w grupie C to od razu stracie jej najgroźniejszych ekip. Szwecja przez ekspertów wymieniana jako główny kandydat do medalu za raz po Rosji, Kanadzie i USA, a Czesi w hokeju od lat są groźni – nigdy nie wiadomo kiedy akurat wystrzelą ze swoją najlepszą formą.

Jednak w dzisiejszym spotkaniu od początku przeważał zespół ze Skandynawii, który już w połowie drugiej tercji prowadził 4:0. Najlepiej w szwedzkiej ekipie grali ofensywni obrońcy: Erik Karlsson (Ottawa Senators), który zdobył dwie bramki i Olivier Ekman-Larsson (Phoenix Coyotes) – popisał się dwoma asystami.

Pod koniec drugiej tercji w ekipie naszych południowych sąsiadów przypomnieli o sobie niezniszczalni weterani NHL. 37-letni Marek Zidlicky i 42-letni Jaromir Jagr (obaj New Jersey Devils) potrafili w dwie minuty strzelić po bramce. Obaj ci zawodnicy mili ochotę i co najważniejsze szansę zdobyć więcej bramek ale nie pozwolił im na to świetnie dysponowany bramkarz przeciwników Henrik Lundqvist (New York Rangers).

W drugim spotykaniu Szwajcaria podejmowała Łotwę i szybko powinna objąć wysokie prowadzenie ale świetnie bronił Edgars Masalskis. Kiedy wydawało się że na olimpiadzie w meczu hokejowym padnie pierwszy bezbramkowy remis od igrzysk w 1936 roku gola na 7,8 s przed końcem meczu zdobył Simon Moser (Nashville Predators).