Soczi 2014. Amerykanki i Kanadyjki w finale hokeja kobiet!

Hokeistki Stanów Zjednoczonych i Kanady spotkają się w finale turnieju hokejowego kobiet. Amerykanki rozbiły Szwedki 6:1. Kanadyjki po świetnej pierwszej tercji nie dały szans Szwajcarkom, wygrywając 3:1. Czwartkowy mecz o złoto będzie powtórką finału sprzed czterech lat z Vancouver.

W pierwszym półfinale naprzeciwko siebie stanęły reprezentantki Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Zdecydowanymi faworytkami były wicemistrzynie olimpijskie sprzed czterech lat, które z impetem weszły w pierwszą tercję spotkania. Już w 6. minucie wykorzystały grę w przewadze, a na listę strzelczyń wpisała się Alex Carpenter. Po 66. sekundach na tablicy wyników widniał już wynik 2:0. Gola przy asyście Brianny Decker i Megan Bozek zdobyła Kacey Bellamy. Przed pierwszą przerwą zobaczyliśmy jeszcze jedną bramkę. Prowadzenie Amerykanek podwyższyła w 12. minucie Amanda Kessel. Przez resztę spotkania reprezentantki USA kontrolowały sytuację na lodowisku. W drugiej tercji bez skrupułów najpierw wykorzystały grę w przewadze, by siedem minut później prowadzić już 5:0. Szwedki odpowiedziały dopiero w 13. minucie trzeciej odsłony meczu. Honorowe trafienie zaliczyła Anna Borgqvist. Tuż przed końcem spotkania triumf Amerykanek przypieczętowała Brianna Decker.

W drugim półfinale rywalkami broniących tytułu Kanadyjek były rewelacyjne Szwajcarki. Losy meczu rozstrzygnęły się już w pierwszej tercji. Krążek do bramki w 7. minucie skierowała Natalie Spooner. Ta sama zawodniczka po chwili podwyższyła prowadzenie mistrzyń olimpijskich z Vancouver. Nie minęło pół minuty, a Kanadyjki wygrywały już 3:0. Gola zdobyła Melodie Daoust. Szwajcarki stać było tylko na honorowe trafienie Jessici Lutz.

USA – Szwecja 6:1

A. Carpenter 6’ K. Bellamy 7’ A. Kessel 11’ M. Lamoureux 25’ M. Bozek 32’ B. Decker 56’ – A. Borgqvist 53’

Kanada – Szwajcaria 3:1