Siedem bramek na otwarcie eliminacji! Polacy rozbili Gibraltar!

Piłkarska reprezentacja Polski pokonała na wyjeździe Gibraltar 7:0 w swoim pierwszym meczu eliminacji do Mistrzostw Europy 2016. Czterokrotnie na listę strzelców wpisywał się Robert Lewandowski. Dwie bramki dołożył Kamil Grosicki, a jedną Łukasz Szukała.

Biało – czerwoni od początku spotkania mieli zdecydowaną przewagę. Już w 10. minucie na uderzenie zza pola karnego zdecydował się Grosicki, a futbolówka po rykoszecie wpadła do siatki golkipera gospodarzy. Od tego momentu podopieczni Adama Nawałki nie forsowali tempa. Z boiska zawiewało nudą, a groźnie w polu karnym Jordana Pereza robiło się jedynie po akcjach strzelca pierwszego gola.

Reprymenda selekcjonera zmotywowała Polaków do lepszej gry w drugiej połowie meczu. W 48. minucie dokładnym podaniem Kamila Grosickiego obsłużył Arkadiusz Milik. Piłkarz Stade Rennais z łatwością ograł obrońców Gibraltaru i płaskim uderzeniem podwyższył prowadzenie biało–czerwonych. Chwilę później nareszcie przełamał się Robert Lewandowski, który trafił do siatki po dokładnym dośrodkowaniu Jakuba Wawrzyniaka. W 53. minucie napastnik Bayernu mógł liczyć na dobre dogranie Macieja Rybusa i po raz kolejny nie dał szans bezradnemu Perezowi. Podopieczni Adama Nawałki nie zamierzali zwalniać tempa. Piątego gola dla naszej drużyny głową zdobył Łukasz Szukała, wykorzystując dośrodkowanie z rzutu wolnego Mateusza Klicha. W kolejnej akcji bliski swojego piątego trafienia w kadrze był Waldemar Sobota, którego najpierw zatrzymał golkiper miejscowych, a po chwili futbolówkę z linii bramkowej wybił jeden z obrońców. Końcowe fragmenty spotkania przyniosły jeszcze dwie bramki reprezentantów Polski. Swojego trzeciego i czwartego gola w dzisiejszym meczu zdobył Robert Lewandowski, który dwukrotnie znalazł się w sytuacji sam na sam z Perezem.

Biało – czerwoni od zwycięstwa rozpoczęli eliminacje do Mistrzostw Europy 2016. Gibraltar jest teoretycznie najsłabszą drużyną w naszej grupie. W kolejnym meczu kadra Nawałki zmierzy się 11 października z Niemcami. W pozostałych starciach grupy D podopieczni Joachima Loewa pokonali Szkocję 2:1, a Gruzini ulegli przed własną publicznością Irlandii 1:2.

Gibraltar – Polska 0:7 (0:1)
                – K. Grosicki 11’ 48’ R. Lewandowski 50’ 53’ 86’ 90+2’ Ł. Szukała 58’

Gibraltar: Jordan Perez – Scott Wiseman, Roy Chipolina, David Artell (88’ Aaron Payas), Joseph Chipolina – Ryan Casciaro, Rafa Bado (46’ Jake Gosling), Liam Walker, Brian Perez, Lee Casciaro – Kyle Casciaro (63’ Adam Priestley).

Polska: Wojciech Szczęsny – Paweł Olkowski, Kamil Glik, Łukasz Szukała, Jakub Wawrzyniak – Kamil Grosicki (78’ Filip Starzyński), Grzegorz Krychowiak, Mateusz Klich (71’ Krzysztof Mączyński), Maciej Rybus – Arkadiusz Milik (71’ Waldemar Sobota) Robert Lewandowski.