fot. Paweł Skraba

Short track. Natalia Maliszewska z Pucharem Świata. Teraz już na pewno!

Natalia Maliszewska już na pewno wygrała Puchar Świata. Polka w ostatnich zawodach cyklu nie zdołała przebrnąć półfinału. Rywalizacji w Turynie nie wygrała jednak jej najgroźniejsza konkurentka, co przypieczętowało triumf zawodniczki Juvenii Białystok.


Informacje, że Natalia Maliszewska sięgnęła po Puchar Świata ukazały się już wczoraj. Później zaczęło się intensywne liczenie, które przyniosło odmienny wynik. Regulamin całego cyklu odciąga z ostatecznej liczby punktów dwa najgorsze rezultaty. Polkę, która wciąż kręciła się wokół podium, mogła przez to wyprzedzić Holenderka Lara van Ruijven.

Dziś Maliszewska z problemami zdołała awansować do półfinału. Skorzystała wtedy na nieszczęściu zdyskwalifikowanej Kanadyjki Courtney Lee Sarault. Później przegrała bezpośrednią rywalizację z van Ruijven. Maliszewska była ostatnia w swoim biegu, co w ostatecznym rozrachunku dało jej dzisiaj 10. pozycję. Holenderka spisała się niewiele lepiej, przez co pojechała tylko w finale B. Taki obrót spraw już na pewno dawał zawodniczce Juvenii Białystok Puchar Świata.

Cieszę się, że jestem już po, że wyniki zostały oficjalnie ogłoszone i mogę z pewnością siebie powiedzieć, że to ja jestem najszybsza. Noc przespałam spokojnie, wszystko było w porządku, bo ja tu nie mogłam nic stracić, a tylko zyskać – mówi Maliszewska.

Drugie zawody w Turynie wygrała Martina Valcepina z Włoch, przez co wskoczyła na drugi stopień podium w klasyfikacji generalnej.

Natalia Maliszewska jest piątym polskim sportowcem, który sięgnął zimą po Puchar Świata. Wcześniej tej sztuki dokonali Adam Małysz (skoki narciarskie), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie) i Kamil Stoch (skoki narciarskie).

* * *

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w short tracku na 500 m:

1. Natalia Maliszewska (Polska) – 40 800 pkt.
2. Martina Valcepina (Włochy) – 39 216 pkt.
3. Lara van Ruijven (Holandia) – 35 216 pkt.

Sport.RIRM

drukuj