SGP. Woffinden najlepszy w Sztokholmie, dobry występ Janowskiego

Tai Woffinden zwyciężył w Grand Prix Sztokholmu, 10. zawodach w ramach rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu. Brytyjczyk wyprzedził Amerykanina Grega Hancocka oraz Duńczyka Nielsa Kristiana Iversena. Dobrze zaprezentował się reprezentant Polski Maciej Janowski, który ukończył zmagania na 4. pozycji.

Od pewnego czasu oczywistością było, iż o zwycięstwo w cyklu walczą już tylko dwaj żużlowcy: Woffinden oraz Hancock. W dużo lepszym położeniu znajdował się pierwszy z wymienionych, który przez zawodami w Sztokholmie miał 25 punktów przewagi nad zawodnikiem zza oceanu.

Speedway Sweden Grand PrixPo pierwszej fazie zawodów w lepszym nastroju znajdował się Amerykanin. W pięciu startach zgromadził 12 punktów, o dwa więcej niż Brytyjczyk. Maciej Janowski, który w poprzednim turnieju GP zajął 9. miejsce mimo zdobycia 9 oczek, tym razem awansował do półfinałów zdobywając tyle samo punktów. Tylko 6 oczek zdołał wywalczyć drugi z biało-czerwonych, Krzysztof Kasprzak. Dało mu to 13. pozycję na zakończenie rywalizacji. Za niespodziankę należy uznać brak udziału w półfinałach Nickiego Pedersena (7 punktów) oraz ostatnie miejsce Mateja Zagara (tylko 4 oczka).

W pierwszym półfinale pod taśmą pojawili się: Greg Hancock, Jason Doyle, Maciej Janowski oraz Andreas Jonsson. Najlepszy okazał się Polak, który wyprzedził rywali chwilę po wyjściu ze startu i spokojnie jako pierwszy wpadł na metę. Drugie miejsce zajął Hancock, który na dystansie minął Doyle’a, wykorzystując jego błąd.

Speedway Sweden Grand PrixSpeedway Sweden Grand Prix

W drugim wyścigu półfinałowym rywalizowali: Niels Kristian Iversen, Tai Woffinden, Chris Harris oraz Peter Kildemand. Wyścig ten został rozegrany dwa razy, gdyż w pierwszej próbie Kildemand spowodował upadek Harrisa, za co został wykluczony. W powtórce lepiej wystartował Iversen, ale ambitnie walczący Woffinden zdołał go wyprzedzić. Trzy punkty zgarnął Brytyjczyk, a Duńczyk z drugiego miejsca również awansował do finału.

Speedway Sweden Grand PrixW decydującej gonitwie zawodnicy wystartowali nierówno, w związku z czym zarządzono powtórny start. W nim najlepiej zaprezentował się Woffinden, którego bezskutecznie starał się gonić Hancock. Przez dwa okrążenia na trzeciej pozycji jechał Janowski, jednak został on potem wyprzedzony przez Iversena i Polak przyjechał na metę jako ostatni.

W klasyfikacji generalnej cyklu Tai Woffinden nadal ma 25 punktów przewagi nad Gregiem Hancockiem, gdyż obaj zawodnicy w Sztokholmie zdobyli po 16 oczek. Brytyjczyk ma na koncie 143 punkty, zaś Amerykanin – 118. Na siódme miejsce w stawce awansował Maciej Janowski, który ma w dorobku 84 oczka. Polak traci tylko jeden punkt do szóstego w klasyfikacji Australijczyka Jasona Doyle’a.

Kolejne zawody z cyklu GP odbędą się 3 października w Toruniu.