SGP. Lindbaeck bezkonkurencyjny w Cardiff, trzecie miejsce Zmarzlika

Antonio Lindbaeck zwyciężył w rozgrywanym w Cardiff Grand Prix Wielkiej Brytanii. Szwed w biegu finałowym pokonał Taia Woffindena oraz Bartosza Zmarzlika. W półfinałach oglądaliśmy ogółem trzech reprezentantów Polski. W klasyfikacji generalnej całego cyklu pozycję lidera zachował Greg Hancock.

Grand Prix Wielkiej Brytanii było piątą częścią tegorocznej rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata. W ubiegłym roku prym na torze w Cardiff wiedli Duńczycy: wygrał Niels Kristian Iversen, a trzecie miejsce zajął Peter Kildemand. Zawody te nie były udane dla startujących wówczas reprezentantów Polski. Teraz kibice biało-czerwonych liczyli na lepszy występ naszych żużlowców.

W pierwszej części zmagań Polacy spisali się znakomicie. Po pierwszej fazie na pierwszym miejscu plasował się Piotr Pawlicki, który zgromadził 13 punktów. Awans do półfinałów wywalczył również Bartosz Zmarzlik, który zdobył 10 oczek. W czołowej ósemce znalazł się też Maciej Janowski z dorobkiem 11 punktów. Bardzo słabo zaprezentowali się z kolei zawodnicy, którzy w ubiegłym roku w Cardiff odgrywali pierwszoplanowe role. Poza półfinałami znaleźli się bowiem Chris Holder, Peter Kildemand oraz Niels Kristian Iversen.

W pierwszym biegu półfinałowym  pod taśmą stanęli: Piotr Pawlicki, Maciej Janowski, Antonio Lindbaeck oraz Greg Hancock. Po udanym pierwszym etapie zawodów kibice biało-czerwonych liczyli na obecność polskich żużlowców w finale. Niestety, stało się inaczej. Nasi reprezentanci zaspali na starcie, co bezlitośnie wykorzystali rywale. Wyścig z dużą przewagą wygrał Woffinden przed Hancockiem, który do końca skutecznie bronił się przed atakami Pawlickiego oraz Janowskiego.

W drugim półfinale rywalizowali: Bartosz Zmarzlik, Antonio Lindbaeck, Jason Doyle i Andreas Jonsson. Za pierwszym razem bieg został przerwany z powodu nierównego startu żużlowców. W powtórce wyraźnie zwyciężył Lindbaeck. O drugą pozycję przez cały dystans walczyli Zmarzlik oraz Doyle. Polak na drugim okrążeniu brawurowo i skutecznie zaatakował Australijczyka i nie oddał drugiej lokaty, dzięki czemu awansował do wielkiego finału.

W decydującym biegu wystąpili: Bartosz Zmarzlik, Antonio Lindbaeck, Tai Woffinden oraz Greg Hancock. Spod taśmy najlepiej ruszył Lindbaeck, który prowadzenia nie oddał już do końca. Trzeba jednak przyznać, że Szweda długo naciskał Woffinaden, który na drugim łuku skutecznym atakiem minął Zmarzlika i Hancocka, dzięki czemu przesunął się na drugie miejsce. Na ostatnim okrążeniu reprezentant Polski zdołał przesunąć się na trzecią pozycję.

Triumf w Cardiff to trzecia w karierze wygrana Antonio Lindbaecka w zawodach GP.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Greg Hancock z dorobkiem 66 punktów. Amerykanin wyprzedza Taia Woffindena (63 oczek) oraz Jasona Doyle’a (54 punkty). Na piątym miejscu plasuje się Maciej Janowski (52 oczka), zaś na szóstym Bartosz Zmarzlik (51 pkt.).

Kolejne zawody Grand Prix odbędą się 13 sierpnia w szwedzkiej Malilli.

***

Wyniki Grand Prix Wielkiej Brytanii:

1.   Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 18 pkt. (3,3,3,2,1,3,3) – 1. miejsce w finale