SGP. Drugie miejsce Dudka, Doyle wraca na pozycję lidera cyklu

Triumfem Taia Woffindena zakończyło się Grand Prix Polski w Gorzowie, kolejna eliminacja indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. W finale Brytyjczyk wyprzedził Patryka Dudka. Czwarte miejsce w zawodach zajął Bartosz Zmarzlik. Na pozycję lidera cyklu powrócił Jason Doyle.

Przed zawodami w Gorzowie polscy zawodnicy liczyli na dobry wynik. Podstawę do optymizmu dawały przede wszystkim ostatnie wyniki Grand Prix. Trzy poprzednie rundy kończyły się zwycięstwami Polaków. Dwa razy  wygrał nowy lider cyklu Maciej Janowski, zaś raz – Bartosz Zmarzlik.

Po pierwszych 20 wyścigach promocję do półfinałów wywalczyło trzech biało-czerwonych: Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik oraz Piotr Pawlicki. Każdy z  nich wywalczył po 8 punktów. Dużym rozczarowaniem był występ Macieja Janowskiego. Lider cyklu zdobył tylko 6 oczek i zajął 13 pozycję. Na pierwszej fazie rywalizację w Gorzowie zakończył startujący z dziką kartą Krzysztof Kasprzak. W pięciu gonitwach zawodnik miejscowej Stali wywalczył 6 punktów. Najlepiej radził sobie Tai Woffinden, który zgromadził 13 oczek.

W pierwszym biegu półfinałowym rywalizowali: Patryk Dudek, Tai Woffinden, Michael Jepsen Jensen oraz Fredrik Lindgren. O losach wyścigu zadecydował start, który najlepiej wyszedł Dudkowi. Polak skutecznie bronił się później przed atakami Brytyjczyka, ale ostatecznie obaj awansowali do finału.

W drugim półfinale pod taśmą stanęli: Jason Doyle, Emil Sajfutdinow, Bartosz Zmarzlik oraz Piotr Pawlicki. Klasą dla siebie był Australijczyk, który minął jako pierwszy linię mety. Do decydującego starcia promocję wywalczył również Zmarzlik, który dobrze zachował się na pierwszym łuku.

W wielkim finale pojechali: Jason Doyle, Patryk Dudek, Tai Woffinden oraz Bartosz Zmarzlik. Losy wyścigu rozstrzygnęły się na początku drugiego okrążenia. Brytyjczyk napędził się po zewnętrznej i zdołał wyprzedzić Dudka, wciskając się między niego a bandę, a następnie spokojnie utrzymał pierwsze miejsce. O dużym pechu może mówić Zmarzlik, który zaraz po starcie zaliczył defekt motocykla.

Po zawodach w Gorzowie na pozycję lidera GP wrócił Jason Doyle. Australijczyk ma na koncie 97 punktów. Tuż za nim plasują się dwaj Polacy: Maciej Janowski (94) oraz Patryk Dudek (93). Szóstą pozycję w stawce zajmuje Bartosz Zmarzlik (80).

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix odbędą się 9 września w niemieckim Teterowie.

***

Wyniki Grand Prix Polski w Gorzowie:

1.   Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 18 pkt. (3,2,2,3,3,2,3) + 1. miejsce w finale