Serie A. Zwycięstwa Juve i Romy, Glik i Torino walczą o puchary

Juventus Turyn i AS Roma wygrały swoje spotkania w 33. kolejce Serie A. Stara Dama pokonała przed własną publicznością ACF Fiorentinę 3:2, a rzymianie rozprawili się na wyjeździe z US Sassuolo, triumfując 3:0. Z walki o europejskie puchary nie rezygnuje Torino, którego kapitanem jest Kamil Glik. Drużyna Polaka zremisowała na obcym terenie z US Palermo 2:2, ale ma duże szanse na występy w Europie.

Juventus Turyn AFC Fiorentina 3:2 (2:1)
Fernando Llorente 36’ Carlos Tevez 45’ 70’ – Gonzalo Rodriguez 33’(k.) Josip Ilicić 90’

Niemal pewni zwycięstwa w rozgrywkach Bianconeri podejmowali na własnym stadionie zawodzącą ostatnio Fiorentinę. Fiołki przegrały trzy ostatnie spotkania i jeśli chcą powalczyć o puchary muszą wziąć się w garść.

Pierwszą dogodną okazję do zdobycia bramki miał Fernando Llorente. Snajper Starej Damy uderzył z najbliższej odległości. Szczęśliwie interweniował jednak Neto, który zapobiegł utracie gola. Pierwsi prowadzenie niespodziewanie objęli goście. Po faulu Andrei Pirlo na Joaquinie arbiter spotkania wskazał na wapno. Jedenastkę pewnie wykorzystał Gonzalo Rodriguez.

Mistrzowie Włoch do wyrównania doprowadzili już po trzech minutach. Przed polem karnym faulował Neto. Bramkarz przyjezdnych zobaczył żółty kartonik, a po centrze Pirlo z rzutu wolnego do siatki trafił Llorente. Jeszcze przed przerwą po dobrym dograniu Patrica Evry głową glkipera Fiołków pokonał Carlos Tevez.

W 65. minucie drugi rzut karny sprokurowali zawodnicy z Turynu. Tym razem Joaquina faulował Giorgio Chiellini. Z jedenastu metrów fatalnie spudłował jednak Gonzalo Rodriguez. Chwilę później Fiorentinę dobił Carlos Tevez. Argentyńczyk, mimo asysty dwóch obrońców, zdołał strzelić w długi róg, pokonując Neto po raz drugi dzisiejszego wieczoru.

Tuż przed końcowym gwizdkiem perfekcyjnie z rzutu wolnego przymierzył Josip Ilicić. Słoweniec uderzył na tyle precyzyjnie, że Gianluigi Buffon nawet nie zareagował.

Juventusowi do świętowania tytułu brakuje już tylko jednego punktu (do końca pozostało 5 kolejek), więc mistrzostwo jest już tylko kwestią czasu. Fiorentina nadal marzy o pucharach. Do miejsca premiowanego grą w Europie traci 2 oczka.

***

Juventus: Gianluigi Buffon – Stephan Lichtsteiner, Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini, Patrice Evra – Stefano Sturaro (77’ Simone Padoin), Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (56’ Arturo Vidal) – Roberto Pereyra (71’ Angelo Ogbonna) – Fernando Llorente, Carlos Tevez

Fiorentina: Neto – Stefan Savić, Gonzalo Rodriguez, Jose Maria Basanta – Joaquin, Alberto Aquilani, Milan Badelj, Matias Fernandez (76’ Borja Valero), Marcos Alonso – Mohamed Salah (81’ Josip Ilicić), Mario Gomez (72’ Alberto Gilardino)

Żółte kartki: Patrice Evra (Juventus) oraz Neto, Gonzalo Rodriguez, Alberto Aquilani, Alberto Gilardino (Fiorentina)

US Sassuolo AS Roma 0:3 (0:2)
Seydou Doumbia 6’ Alessandro Florenzi 27’ Miralem Pjanić 74’

Po słabym początku roku Roma walczy jeszcze z Lazio o wicemistrzostwo i bezpośredni awans do Ligi Mistrzów. Rzymianie liczyli na przełamanie (3 mecze bez zwycięstwa w lidze), a okazja ku temu była idealna. Sassuolo zajmuje dopiero 15. pozycję w lidze i również nie wygrało od trzech spotkań.

Piłkarze ze stolicy swoje ambicje potwierdzili już w 6. minucie, kiedy to do siatki trafił Seydou Doumbia. Prowadzenie podwyższył Alessandro Florenzi. Włoch wykorzystał dobre zagranie Miralema Pjanicia. Dla Bośniaka była to już druga asysta w tym meczu. Pomocnik sam wpisał się na listę strzelców kwadrans przed końcem spotkania. Aktywnemu przez całe spotkanie Pjaniciowi dogrywał najbardziej rozpoznawalny zawodnik gości – Gervinho.

Piłkarze Rudiego Garcii do wicelidera i zarazem największego rywala – Lazio – tracą jeden punkt i mają spore szanse na drugie miejsce na koniec sezonu. Sassuolo utrzymało 15. pozycję. Nad strefą spadkową ma aż 12 oczek przewagi, więc o utrzymanie nie będzie trudno.

***

Sassuolo: Andrea Consigli – Francesco Acerbi, Paolo Cannavaro, Federico Peluso – Saphir Taider, Matteo Brighi (77’ Davide Biondini), Simone Missiroli, Alessandro Longhi – Nicola Sansone, Sergio Floccari (53’ Simone Zaza), Antonio Floro (74’ Dejan Lazarević)

Roma: Morgan de Sanctis – Alessandro Florenzi (80’ Seydou Keita), Konstantinos Manolas, Davide Astori, Vasilis Torosidis – Radja Nainggolan, Daniele de Rossi, Miralem Pjanić (88’ Juan Iturbe) – Victor Ibarbo, Seydou Doumbia (68’ Mapou Yanga-Mbiwa), Gervinho

Żółte kartki: Paolo Cannavaro, Saphir Taider, Simone Zaza (Sassuolo) Victor Ibarbo, Daniele De Rossi, Davide Astori (Roma)

US Palermo Torino 2:2 (2:1)
Roberto Vitiello 10’ Luca Rigoni 26’ – Bruno Peres 13’ Maxi Lopez 61’

Oba zespoły są typowymi średniakami i oba mają wahania formy. Torino walczy jeszcze o wystepy w Europie, natomiast Palermo ma już tylko teoretyczne szanse.

Wynik spotkania w 10. minucie otworzył Roberto Vitiello. Na trafienie Włocha już po trzech minutach odpowiedział Bruno Peres, który płaskim strzałem pokonał Stefano Sorrentino. Spotkanie toczyło się w niezzłym tempie. Kolejnego gola w 26. minucie, po dograniu Achrafa Lazaara, zdobył Luca Rigoni. Do remisu po przerwie doprowadził rezerwowy Maxi Lopez. Argentyńczyk mógł dać swojej drużynie zwyciestwo, ale kiedy trafił do siatki po raz kolejny arbiter odgwizdał faul.

Torino plasuje się na 9. pozycji. Do piątego, dającego możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europejskiej traci zaledwie 3 oczka. Palermo plasuje się na 11. pozycji.

***

Palermo: Stefano Sorrentino – Roberto Vitiello, Giancarlo Gonzalez, Sinisa Andelković – Andrea Rispoli, Luca Rigoni, Mato Jajalo (83’ Francesco Bolzoni), Iveylo Chochev (69’ Andrea Belotti), Achfar Lazaar (82’ Fabio Daprela) – Franco Vazquez – Paulo Dybala

Torino: Daniele Padelli – Cesare Bovo, Kamil Glik, Gaston Silva – Bruno Peres, Marco Benassi (54’ Omar El Kaddouri), Giuseppe Vives, Alexander Farnerud, Cristian Molinaro (80’ Matteo Darmian) – Fabio Quagiarella, Josef Martinez (59’ Maxi Lopez)

Żółte kartki: Ivaylo Chochev, Andrea Rispoli (Palermo) oraz Giuseppe Vives, Gaston Silva, Maxi Lopez (Torino)