Serie A. Liga Mistrzów nie dla Piątka i Milanu

AC Milan nie zagra w przyszłym sezonie Ligi Mistrzów. Drużyna Krzysztofa Piątka, choć pokonała w swoim ostatnim meczu na wyjeździe SPAL Calcio 3:2, zakończyła ligowe rozgrywki na piątym miejscu.

SPAL Calcio – AC Milan 2:3 (1:2)
Francesco Vicari 28′ Mohamed Fares 53′ – Hakan Calhanoglu 18′ Franck Kessie 23′ 66′(k.)

Podopieczni Gennaro Gattuso ze swojego zadania wywiązali się bez większego zarzutu. Pokonali w delegacji SPAL 3:2, a decydującego gola – po faulu Thiago Cionka na Krzysztofie Piątku (aktywny, raz za razem szukał okazji do bramki) – zdobył z rzutu karnego Franck Kessie. Mimo czwartego ligowego zwycięstwa z rzędu, Milan ostatecznie nie zagra jednak w Lidze Mistrzów. Komplet punktów w ostatniej kolejce Serie A wywalczyły bowiem również Atalanta Bergamo oraz Inter Mediolan.

Atalanta Bergamo – Sassuolo Calcio 3:1 (1:1)
Duvan Zapata 35′ Alejandro Gomez 53′ Mario Pasalić 65′ – Domenico Berardi 19′

Ekipa Gian Piero Gasperiniego (ponownie całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Arkadiusz Reca) nie bez problemów uporała się na własnym terenie z Sassuolo Calcio 3:1. Gospodarze jako pierwsi stracili gola, ale jeszcze przed przerwą odrobili straty. W drugiej połowie poszli za ciosem, aplikując dwa kolejne trafienia. Przyjezdni kończyli mecz w „dziewiątkę” po czerwonych kartkach dla Domenico Berardiego i Francesco Magnanelliego. Tym samym największa rewelacja ligowych rozgrywek we Włoszech zakończyła zmagania na trzecim miejscu w tabeli.

Inter Mediolna – Empoli FC 2:1 (0:0)
Keita Balde 51′ Radja Nainggolan 81′ – Hamed Traore 76′

Czwartą – premiowaną bezpośrednim awansem do fazy grupowej Ligi Mistrzów – pozycję przypieczętowali natomiast zawodnicy Luciano Spallettiego. Nerazzurri wygrali przed własną publicznością z Empoli 2:1, a o losach rywalizacji przesądził gol Radji Nainggolana, który w 81. minucie dobił do pustej bramki strzał Matiasa Vecino. Kapitalnie między słupkami gości spisywał się Bartłomiej Drągowski. 21-letni golkiper popisał się kilkoma znakomitymi interwencjami, a w 61. minucie obronił nawet „jedenastkę” egzekwowaną przez Mauro Icardiego. Wobec bezbramkowego remisu Fiorentiny z Genoą, drużyna Polaka spadła do Serie B.

Atalanta oraz Inter zakończyły ligowe zmagania w sezonie 2018/2019 z dorobkiem sześćdziesięciu dziewięciu oczek. Jeden punkt mniej uzbierał Milan, który – obok szóstej Romy oraz ósmego w tabeli Lazio Rzym – wystąpi w Lidze Europy. Królem strzelców, z dwudziestoma sześcioma trafieniami na koncie, został Fabio Quagliarella (Sampdoria Genua). Krzysztof Piątek zajął trzecie miejsce (dwadzieścia dwie bramki) w klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy Serie A.