Ruch zaczyna grać w lidze

Oba zespoły marnie zaczęły sezon. W czterech kolejkach nie zdołały wygrać. Trudno było powiedzieć, że gospodarze mają atut własnego boiska, bo Ruch – z racji problemów z własną murawą – korzysta latem z „gościny” Piasta, także w meczach kwalifikacji Ligi Europejskiej.

Gliwiczanie zaczęli bardzo ofensywnie, po 13 minutach było jednak 0:1. Napastnik Ruchu Grzegorz Kuświk w polu karnym łatwo uwolnił się od opieki Csaby Horvatha i trafił do siatki po raz pierwszy w tym sezonie.

Po objęciu prowadzenia goście oddali inicjatywę rywalom. Ci skwapliwie z tego skorzystali i prowadziliby zapewne do przerwy przekonująco, gdyby nie postawa Krzysztofa Kamińskiego.

Bramkarz chorzowian bronił w sytuacjach pozornie beznadziejnych, ratując swój zespół przed utratą kilku goli. A kiedy w 38. minucie znalazł się sam na sam z Kamilem Wilczkiem, zawodnik Piasta spudłował.

Po przerwie trwał napór piłkarzy Piasta. Już pierwsza groźna ich akcja powinna skończyć się golem, gdyby w potwornym zamieszaniu ktoś zdołał wepchnąć piłkę do bramki z kilku metrów. Po chwili kibice gospodarzy cieszyli się z rzutu karnego, tymczasem sędzia zamiast „jedenastki” pokazał żółtą kartkę zawodnikowi Piasta Rubenowi Jurado za symulowanie faulu.

Po kwadransie trener gospodarzy Angel Perez Garcia wzmocnił siłę „ognia” swojej drużyny, wpuszczając na boisku drugiego napastnika Wojciecha Kędziorę. Wyrównanie przez długie minuty „wisiało na włosku”, bo w okolicach pola karnego Ruchu często bywało groźnie.

Goście rzadko wychodzili z oblężenia. Tym niemniej mogli podwyższyć prowadzenie, gdyby w 83. minucie Michał Efir po minięciu bramkarza Piasta utrzymał się na nogach.

Piast Gliwice – Ruch Chorzów 0:1 (0:1).

Grzegorz Kuświk (13).

Piast Gliwice: Alberto Cifuentes – Adrian Klepczyński, Csaba Horvath, Kornel Osyra, Piotr Brożek (78. Bartosz Szeliga) – Tomasz Podgórski, Carles Martinez Embuena, Kamil Wilczek, Amine Hadj Said (46. Radosław Murawski), Gerard Badia (60. Wojciech Kędziora) – Ruben Jurado.

Ruch Chorzów: Krzysztof Kamiński – Marcin Kuś, Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel – Jakub Kowalski (65. Kamil Włodyka), Bartłomiej Babiarz, Filip Starzyński, Łukasz Surma, Marek Zieńczuk (88. Rołand Gigołajew) – Grzegorz Kuświk (77. Michał Efir).