Rozstrzygnęła zimna krew Ponitki! Polacy lepsi od Niemców!

Dwa trafione rzuty wolne w wykonaniu Mateusza Ponitki zapewniły Polakom zwycięstwo nad Niemcami w spotkaniu otwierającym eliminacje do koszykarskich mistrzostw Europy. Biało – czerwoni wygrali ostatecznie 68:67, co znacznie przybliżyło ich do występu na najważniejszym turnieju Starego Kontynentu.

W pierwszych minutach obie drużyny były nieskuteczne. Trafić do kosza zdołał dopiero Adam Waczyński wyprowadzając biało – czerwonych na prowadzenie 3:0. Otwierająca kwarta była niezwykle wyrównana. Od stanu 11:10 dla Polski dwukrotnie z dystansu trafił wcześniej wspomniany Waczyński, co pozwoliło odskoczyć naszym koszykarzom na siedem oczek. Niemcy uparcie dążyli do wyrównania, jednak pierwsza odsłona zakończyła się minimalnym prowadzeniem ekipy Mike’a Taylora.

W drugiej partii przez chwilę o punkt lepsi byli przyjezdni. Końcówka kwarty należała jednak do biało – czerwonych, kiedy to po trzy oczka dołożyli Mateusz Ponitka i Robert Skibniewski. W pierwszej połowie obie reprezentacje miały problem z wykorzystywaniem rzutów osobistych. Polacy trafili jedną z trzech prób. Niemcy grali na skuteczności 1/6.

W trzeciej odsłonie nasi koszykarze wypracowali najwyższą przewagę w całym spotkaniu. Po trafieniach Przemysława Zamojskiego i Mateusza Ponitki podopieczni Mike’a Taylora prowadzili już 53:43. Przed decydującą kwartą gościom udało się nieco zmniejszyć przewagę, a do szatni schodzili z sześcioma oczkami straty.

Od początku czwartej partii lepiej radzili sobie Niemcy, którzy wyrównali stan rywalizacji. Po przerwie, na żądanie amerykańskiego szkoleniowca biało – czerwonych, Polacy wrócili na właściwe tory. W ciągu trzech minut odskoczyli na sześć oczek i przed decydującą fazą spotkania wygrywali 62:56. Bohaterem przyjezdnych mógł okazać się Dennis Schroeder, który na kilka sekund przed końcem dał swojej reprezentacji jednopunktowe prowadzenie. W odpowiedzi dwa osobiste wykorzystał jednak Mateusz Ponitka i z pierwszego triumfu w tegorocznych eliminacjach mogli cieszyć się koszykarze znad Wisły.

W polskiej ekipie najlepszy na parkiecie był Adam Waczyński, zdobywca 19 oczek. 14 punktów dołożył Ponitka, a 10 Aaron Cel. W reprezentacji Niemiec po 16 oczek wywalczyli Dennis Schroeder i Heiko Schaffartzik.

Polska – Niemcy 68:67 (22:20, 14:11, 20:19, 12:17)

Polska: Robert Skibniewski 7, Adam Waczyński 19, Przemysław Zamojski 5, Aaron Cel 10, Przemysław Karnowski 8 oraz Kamil Łączyński, Michał Michalak, Mateusz Ponitka 14, Tomasz Gielo, Damian Kulig 3, Szymon Szewczyk, Adam Hrycaniuk.

Niemcy: Dennis Schroeder 16, Karsten Tadda 2, Robin Benzing 10, Elias Harris 9, Maik Zirbes6 oraz Akeem Vargas 2, Heiko Schaffartzik 16, Lucca Staiger, Bastian Doreth, Andreas Seiferth, Daniel Theis 2, Maximilian Kleber 6.