Maria Szarapowa wygrała French Open, piąty wielkoszlemowy triumf Rosjanki

Rozstawiona z numerem siódmym Maria Szarapowa pokonała Rumunkę Simonę Halep (nr. 4) 6:4, 6:7, 6:4 w finale wielkoszlemowego turnieju Roland Garros na kortach ziemnych w Paryżu. Rosjanka wygrała French Open po raz drugi w karierze.

Początek meczu był trochę zaskakujący, ponieważ już w pierwszym gemie Szarapowa dała się przełamać, a chwilę później przy podaniu rywalki przegrywała 0:2. Taki stan rzeczy nie podłamał jednak Rosjanki, która dość szybko wygrała przy swoim podaniu, a w kolejnym gemie doprowadziła do wyrównania. Coraz pewniej grająca Szarapowa nadawała tempo grze, a Halep nie była w stanie nawiązać wyrównanej walki. Skutkiem rosnącej przewagi Rosjanki były trzy kolejne gemy (5:2). Przy stanie 5:3 finalista ubiegłorocznego French Open ponownie pozwoliła się przełamać, lecz za moment zrewanżowała się tym samym i ostatecznie wygrała pierwszego seta 6:4.

Drugi set miał już nieco inny przebieg. Tym razem to Szarapowa wywalczyła pierwszego break-pointa i prowadziła 2:0. W kolejnych dwóch gemach najpierw Halep przełamała Rosjankę, później przy własnym serwisie, zdobyła kolejny punkt i wyrównała stan seta na 2:2. Od tego momentu gra toczyła się gem za gem, obie tenisistki przełamywały się nawzajem i o losach drugiej partii musiał zadecydować tie-break. W nim Szarapowa prowadziła już 5:3, ale Rumunka pewnie zdobyła cztery kolejne punkty, tym samym doprowadzając do trzeciej partii.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej gry – pierwsze dwa gemy zakończyły się przełamaniem. Przy stanie 2:2 Szarapowa po raz siódmy wygrała przy zagrywce Halep, a następnie wykorzystała swoje podanie i po chwili prowadziła już 4:2. Odpowiedź Rumunki była natychmiastowa. Czwarta rakieta świata dwa następne gemy rozstrzygnęła na swoją korzyść i ponownie mieliśmy remis 4:4. Później na korcie istniała już tylko zawodniczka z Florydy. Szarapowa najpierw przełamała rywalkę na sucho, a następnie sama zdecydowanie wygrała swój serwis, efektownie zwyciężając trzecią partię i ostatecznie cały mecz 2:1.

To druga wygrana 28-letniej Rosjanki w stolicy Francji. Na kortach ziemnych w Paryżu okazała się najlepsza także w 2012 roku. Łącznie triumfowała w pięciu turniejach z cyklu Wielkiego Szlema.

Jutro odbędzie się oczekiwany z wielką niecierpliwością finał panów. Lider rankingu ATP Tour Hiszpan Rafael Nadal zmierzy się z Serbem Novakiem Djokoviciem. Początek spotkania o godzinie 15.

Simona Halep (Rumunia, 4) Maria Szarapowa (Rosja, 7) 4:6, 7:6, 4:6