Puchar Włoch. Juventus z podwójną koroną, Morata bohaterem

Juventus Turyn pokonał po dogrywce AC Milan 1:0 w finałowym meczu Pucharu Włoch. Przez większą część spotkania dominowali rossoneri, lecz w najważniejszym momencie przebudziła się Stara Dama, która dzięki trafieniu Alvaro Moraty zapewniła sobie kolejne w tym sezonie trofeum.

W poprzednim sezonie Juventus zdobył Puchar Włoch po dziesięciu latach przerwy. Przed sobotnim meczem Stara Dama zanotowała na swoim koncie aż dziesięć triumfów w tych rozgrywkach. Rossoneri z kolei pięciokrotnie wygrywali Coppa Italia – po raz ostatni w 2003 roku.

Milan vs JuventusMilan w dzisiejszym spotkaniu walczył o przepustkę do europejskich pucharów, dlatego też od pierwszych minut przejął inicjatywę na boisku. Swoje okazje miał zwłaszcza Giacomo Bonaventura, lecz jego strzały mijały się z bramką strzeżoną przez Neto. Jedyną dogodną sytuację przed zmianą stron Juventus stworzył dopiero w 30. minucie. Wtedy to Patrice Evra z ostrego kąta uderzył w boczną siatkę. Do końca pierwszej części meczu widniał bezbramkowy remis.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Rossoneri byli częściej przy piłce, stwarzali zagrożenie pod bramką rywali, ale nie potrafili postawić kropki nad „i”. Dopiero po sześćdziesięciu ośmiu minutach swoje umiejętności mógł pokazać Gianluigi Donnarumma. Niewidoczny przez całe spotkanie Paul Pogba przymierzył z bliskiej odległości, a młody golkiper Milanu znakomitą interwencją uchronił swój zespół przed utratą gola. W końcówce do głosu doszli podopieczni Massimiliano Allegriego, jednak w podstawowym czasie gry nie zdobyli bramki.

Milan vs JuventusMilan vs Juventus

W dogrywce zawodnicy Christiana Brocchiego opadli z sił, a Juve coraz mocniej nacierało. Poskutkowało to zdobyciem gola przez mistrzów Włoch w 110. minucie. Wówczas szybki kontratak Starej Damy zakończył Alvaro Morata, który uderzeniem w lewy dolny róg bramki strzeżonej przez Donnarummę zapewnił – jak się później okazało – wygraną swojej drużynie w całym spotkaniu.

Juventus obronił wywalczony przed rokiem Puchar Włoch i tym samym przekreślił szansę Rossonerich na udział w europejskich pucharach w przyszłym sezonie.