Puchar Niemiec. Bramka „Lewego” nie pomogła Bayernowi, Borussia w finale!

Borussia Dortmund pokonała po rzutach karnych Bayern Monachium w półfinałowym pojedynku Pucharu Niemiec. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce utrzymywał się wynik 1:1. W konkursie jedenastek Bawarczycy ani razu nie trafili do siatki Mitchella Langeraka i odpadli z rywalizacji. Jedynego gola dla mistrzów kraju zdobył Robert Lewandowski.

W podstawowych jedenastkach swoich drużyn na murawę wybiegli dziś Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski. Rozgrywki Pucharu Niemiec są ostatnią szansą Borussii na wywalczenie choćby jednego trofeum. Choć podopieczni Juergena Kloppa kroczą od rozczarowania do rozczarowania, triumf nad mistrzami kraju mógł w małym stopniu zrekompensować im spisany na straty sezon.

Od początku meczu zdecydowanie bardziej aktywni byli Bawarczycy. Nie potrafili oni jednak wypracować sobie stuprocentowej sytuacji strzeleckiej. Wszystko za sprawą dobrze interweniujących defensorów oraz bezbłędnie radzącego sobie na przedpolu Mitchella Langeraka. W 25. minucie nareszcie zobaczyliśmy składną akcję w wykonaniu piłkarzy BVB. Po zagraniu Shinjiego Kagawy obrońcy gospodarzy zdołali zablokować próbującego szczęścia Pierre’a-Emericka Aubameyanga.

W odpowiedzi do siatki Langeraka trafił… Robert Lewandowski. Polak, mając przed sobą tylko golkipera rywali, uderzył w słupek. Po chwili dopadł jednak do piłki i zmieścił ją między nogami interweniującego Sokratisa. Kapitan biało–czerwonych mógł błysnąć geniuszem w 44. minucie. Jego próba przelobowania bramkarza Borussii okazała się tym razem niecelna.

Po przerwie Bawarczycy byli bliscy podwyższenia rezultatu. Podanie Mitchella Weisera na gola próbował zamienić Thomas Mueller, jednak świetną interwencją popisał się Langerak. W 55. minucie sędzia skrzywdził Bayern, co – jak się później okazało – mogło zaważyć na awansie do finału. Po zagraniu Juana Bernata poprzeczkę bramki rywali obił Robert Lewandowski. Szansę na zdobycie gola miałby jeszcze Mueller, gdyby nie interwencja ręką Marcela Schmelzera.

Gra podopiecznych Juergena Kloppa poprawiła się dopiero po wejściu na murawę Henricha Mchitarjana. Na efekty decyzji trenera nie trzeba było długo czekać. W 75. minucie Jakub Błaszczykowski zagrał do Ormianina, który doskonale obsłużył Aubameyanga. Gabończyk, mimo ostrego kąta, zdążył wpakować piłkę do siatki, pokonując zdezorientowanego Manuela Neuera.

BVB ruszyła do ataku, czego efektem był wspaniały strzał Marco Reusa. Swoje nieprzeciętne umiejętności potwierdził w tym wypadku golkiper Bayernu, który wyciągnął się jak struna i zdołał zatrzymać swojego rodaka. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie, a zwycięzcę rywalizacji miała wyłonić dogrywka.

W niej na groźną akcję którejś z drużyn czekaliśmy do 102. minuty. Dokładną centrę Xabiego Alonso powinien był wykończyć Bastian Schweinsteiger, jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką. Sytuacja Borussii mocno skomplikowała się po czerwonej kartce dla Kevina Kampla. Zachowanie Słoweńca było o tyle nieodpowiedzialne, że na murawie pojawił się on dopiero w 83. minucie. Mimo starań, Bayern nie zdołał po raz drugi pokonać Mitchella Langeraka. Bliski tego był w 117. minucie, gdy Australijczyk znokautował w polu karnym Roberta Lewandowskiego. Sędzia nie zdecydował się jednak na podyktowanie jedenastki.

Rzuty karne, które miały wyłonić finalistę Pucharu Niemiec, skończyły się dla podopiecznych Pepa Guardioli fatalnie. W dwóch pierwszych seriach przy oddawaniu strzału poślizgnęli się Philipp Lahm i Xabi Alosno, przez co futbolówka przeleciała obok bramki Langeraka. Pewnie jedenastki wykorzystali Ilkay Gundogan i Sebastian Kehl. Odrobinę nadziei w sercach bawarskich kibiców podtrzymał Manuel Neuer, który obronił uderzenie Matsa Hummelsa. Po chwili sam trafił jednak tylko w poprzeczkę, czym pogrzebał szansę Bayernu na występ w finale rozgrywek.

W nim przeciwnikiem BVB będzie lepszy z pary Arminia Bielefeld – VfL Wolfsburg. Ten mecz odbędzie się jutro.