Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej najlepsze w Afryce!

Wybrzeże Kości Słoniowej pokonało Ghanę po rzutach karnych 9:8 (0:0) w finale Pucharu Narodów Afryki. To drugi triumf Iworyjczyków w historii rozgrywek. Bohaterem konkursu jedenastek został Boubacary Barry. Golkiper Słoni obronił dwie jedenstki i sam strzelił decydującego o zwycięstwie gola.

Do finału najważniejszych afrykańskich rozgrywek dotarli faworyci turnieju – Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej. Ghańczycy stanęli przed szansą na piąty triumf w turnieju. Czarne Gwiazdy na kolejne zwycięstwo czekają już 33 lata. Iworyjczycy, mimo że od dawna stawiani byli w gronie najlepszych ekip Czarnego Lądu zwyciężyli tylko w 1992 roku. Tym razem naszpikowana gwiazdami światowego futbolu drużyna Słoni postawiła przed sobą jasny cel – zwycięstwo.

Ivory Coast vs Ghana

Początek spotkania to wzajemne badanie możliwości rywala z lekkim wskazaniem na Iworyjczyków. W 14. minucie z rzutu wolnego przymierzył Yaya Toure, ale Brimah Razak bez trudu złapał piłkę. Chwilę później aktywny Gervinho wyłuskał futbolówkę w szesnastce rywali i wyłożył ją do Maxa Gradela, a ten huknął bez zastanowienia nad poprzeczką. W odpowiedzi z dwudziestu trzech metrów strzelił Christian Atsu. Świetnie uderzenie pomocnika Ghany na jego nieszczęście zatrzymało się tylko na słupku bramki Boubacara Barry’ego. Czarne Gwiazdy otrząsnęły się z początkowej bezsilności i ruszyły do śmielszych ataków. W 35. minucie iworyjskim defensorom urwał się Andre Ayew. Kapitan Ghańczyków nie zastanawiał się długo i kopnął futbolówkę, a ta – po raz kolejny – trafiła jedynie w słupek.

Druga część gry nie przyniosła wielu emocji. Piłkarze obu drużyn nie mogli przebić się przez defensywę rywali. Najbliżej celu byli Gervinho i Atsu, ale ich strzały w ostatniej chwili blokowali obrońcy. W końcówce spotkania w polu bramkowym Ghany zapanował chaos, jednak żaden z graczy Słoni nie potrafił tego wykorzystać i skierować piłki do siatki.

O ile pierwsza połowa dogrywki nie zapadnie w pamięć na długo, o tyle druga rozpoczęła się od dobrych ataków Ghany. Najpierw z narożnika szesnastki uderzał Asamoah Gyan, a następnie swoich sił próbował Jordan Ayew. Pierwszy został zatrzymany przez Barry’ego, a rezerwowego Ayewa powtrzymał Kolo Toure. Piłkarze byli już na tyle zmęczeni, że nie bardzo kwapili się do ataków i już po chwili kibice mogli się emocjonować konkursem rzutów karnych.