Puchar CEV. Minimalna porażka PGE Skry

W pierwszym meczy półfinałowym Pucharu CEV PGE Skra Bełchatów przegrała na wyjeździe z Gubernią Niżnyj Nowogrod 2:3 (19:25, 21:25, 25:22, 25:22, 13:15). Rewanżowe spotkanie odbędzie się 2 marca w Bełchatowie.

W rewanżu podopieczni Miguela Angela Falaski, aby awansować do wielkiego finału przebuja wygranej 3:0 lub 3:1. W przypadku zwycięstwa PGE Skry 3:2, o losach całej rywalizacji zdecyduje tzw. „złoty set”.

Początek pierwszego seta miał wyrównany przebieg do stanu 12:12, potem miejscowi zaczęli budować przewagę punktową. Świetna skuteczność w ataku, bardzo dobra zagrywka i gra blokiem (czapy m. in. na Włazłym, Wronie, Antidze) sprawiły, że podopieczni Plamena Konstantinowa pewnie wygrali premierową odsłonę 25:19, a partię zakończył skuteczny atak z pipe’a Milosa Nikicia.

Po gładkim zwycięstwie kolejny set ponownie należał do drużyny rosyjskiej. Co prawda bełchatowianie, na drugiej przerwie technicznej, przegrywali tylko 15:16, lecz dzięki punktowemu blokowi na Stephane Antidze oraz skutecznym kontratakom Nikicia i  Nikołaja Pawłowa, Gubernia uzyskała bezpieczną czteropunktową przewagę. Ostatni, dwudziesty piąty punkt przyniósł gospodarzom zepsuty serwis Mariusza Włazłego.

Po przegranej w dwóch pierwszych partiach do 19 i 21, kolejne należały już do przyjezdnych. Siatkarze Miguela Falaski zarówno w trzecim, jak i w czwartym secie praktycznie już na początku wypracowywali sobie wysoką przewagę. Dobrze przyjmował Antoga, znakomicie rozgrywał Nicolas Uriarte, a w ataku i polu serwisowym wyśmienicie prezentował się Wlazły. Efektem tego były wygrane gości do 22 i 22.

Decydujący, piąty set miał niezwykle dramatyczny przebieg. Od samego początku drużyny szły łeb w łeb, a wynik oscylował w granicach remisu 4:4, 10:10. Wojnę nerwów ostatecznie lepiej wytrzymali gospodarze, wygrywając  tie-breaka 15:13 i cały mecz 3:2. Decydujący punkt zdobył Aleksiej Ostapienko.

Gubernia Niżnyj Nowogrod PGE Skra Bełchatów 3:2

(25:19, 25:21, 22:25, 22:25, 15:13)

Gubernia: Esko, Pawłow, Nikić, Sawin, Kuleszow, Ljamin, Dranisznikow (libero) oraz Abramow, Ostapienko, Tjurin i Szulgin.

PGE Skra: Uriarte, Wlazły, Conte, Antiga, Wrona, Kłos, Zatorski (libero) oraz Brdjović, Maćkowiak i Pliński