Puchar Anglii. Rozstrzygnęła dogrywka, Manchester United z trofeum

Manchester United zdobył Puchar Anglii, wygrywając w finale po dogrywce z Crystal Palace 2:1. Dla Czerwonych Diabłów to pierwsze istotne trofeum od momentu, kiedy z zespołem w roli menedżera pożegnał się sir Alex Ferguson.

Piłkarze z czerwonej części Manchesteru od pierwszego gwizdka sędziego przejęli inicjatywę na boisku, jednak nie potrafili swojej przewagi przekuć w zdobycz bramkową. Najbliżej szczęścia byli zwłaszcza na początku drugiej połowy spotkania, gdy najpierw w spojenie słupka z poprzeczką trafił Marouane Fellaini, a następnie w obramowanie bramki uderzył również Anthony Martial.

Crystal Palace vs Manchester UnitedNiewykorzystane sytuacje zemściły się na graczach Louisa van Gaala w 78. minucie. Wówczas Joel Ward zagrał futbolówkę w pole karne rywali, tam przy linii końcowej znalazł się Jason Puncheon, który mocnym strzałem z woleja w krótki róg zmusił do kapitulacji Davida de Geę.

Czerwone Diabły, zaskoczone takim obrotem sprawy, postawiły wszystko na jedną kartę i już trzy minuty później doprowadziły do remisu. Dośrodkowanie Wayne’a Rooney’a oraz miękkie zagranie piłki klatką piersiową Marouane’a Fellainiego wykorzystał Juan Mata, z bliska pakując futbolówkę do siatki rywali.

O tym, kto wzniesie puchar w geście triumfu, zadecydowała dogrywka. W niej większym opanowaniem wykazali się zawodnicy Louisa van Gaala. Manchester, mimo że od 105. minuty musiał radzić sobie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Chrisa Smallinga, zadał decydujący cios, kiedy potężnym uderzeniem z siedemnastu metrów w samo „okienko” bramki strzeżonej przez Wayne’a Hennessey’a popisał się Jesse Lingard.

Crystal Palace vs Manchester UnitedCrystal Palace vs Manchester United

Czerwone Diabły prowadzenia nie oddały już do końca meczu, dzięki czemu – po raz dwunasty w historii – wywalczyły Puchar Anglii. Dla zespołu z Old Trafford to także pierwsze istotne klubowe trofeum od 2013 roku i przejścia na emeryturę sir Alexa Fergusona.