PŚ w Zakopanem. Stoch i Żyła pokazali siłę, komplet Polaków w konkursie

Sześciu Polaków zobaczymy w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Kwalifikacje przebrnęli Dawid Kubacki, Jan Ziobro i Stefan Hula. Z grona czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej najdalsze skoki oddali Kamil Stoch (128,5 m) i Piotr Żyła (127,5 m).

Piątkowe kwalifikacje do niedzielnego konkursu przebiegły w równych i spokojnych warunkach. Przed własną publicznością bój o punkty stoczą wszyscy zawodnicy powołani przez szkoleniowca Stefana Horngachera.

Spośród polskich kadrowiczów, walczących o prawo udziału w zmaganiach, najlepiej zaprezentował się Dawid Kubacki. Próba na 125 m pozwoliła mu zająć ósme miejsce. Pół metra dalej wylądował Jan Ziobro, który ostatecznie uplasował się na jedenastej pozycji. Bez najmniejszego problemu awans wywalczył również Stefan Hula, który skokiem o długości 123 m zapewnił sobie piętnastą lokatę.

Zwycięzcą kwalifikacji został Stephan Leyhe. Niemiec poszybował na 131 m i z przewagą pół punktu pokonał Słoweńca Jerneja Damjana (130 m). Autorem najdłuższego skoku był jego rodak Peter Prevc. Triumfator obu serii treningowych osiągnął 135,5 m, czym uzupełnił najlepszą „trójkę”.

Spośród czołowych zawodników klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najlepszy rezultat osiągnął Richard Freitag (129,5 m). Stabilną formę potwierdzili również Kamil Stoch (128,5 m) i Piotr Żyła (127,5 m). Maciej Kot, nie forsując nadmiernie swoich sił, wylądował na 120 m. Ze skoku kwalifikacyjnego zrezygnował Domen Prevc.

W niedzielnych zmaganiach na belce startowej nie zasiądzie Austriak Stefan Kraft oraz Niemiec Severin Freund. Utytułowani zawodnicy zmagają się z problemami zdrowotnymi.

Początek sobotnich zmagań  drużynowych zaplanowano na godz. 16:00.