PŚ w Willingen. Kubacki na podium, trzech Polaków w czołówce

Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w Willingen. Po drugim skoku tuż za podium wylądował pierwszy na półmetku Kamil Stoch. Najlepszy był dziś Norweg Daniel Andre Tande.

Po udanych treningach i kwalifikacjach polscy kibice z nadzieją wyczekiwali dzisiejszego konkursu. Daleko skakał nie tylko Kamil Stoch, ale też Dawid Kubacki i Stefan Hula. W Willingen o najwyższe laury biało-czerwoni mieli rywalizować z podtrzymującymi doskonałą dyspozycję Niemcem Richardem Freitagiem i Norwegiem Danielem Andre Tande.

Na półmetku było doskonale. Lądowaniu Kamila Stocha na 146 m towarzyszył doskonały styl i to on zaważył na pozycji lidera. Richard Freitag – choć poleciał jeszcze dalej  (149,5 m) – zrezygnował z telemarku. Różnica między Niemcem a Polakiem wynosiła 3,7 pkt. Dużo więcej tracili trzeci na półmetku Dawid Kubacki (7,5 pkt.) oraz Norweg Daniel Andre Tande (7,8 pkt.).

Sytuacja odwróciła się w rundzie finałowej. To mistrz świata w lotach pofrunął najdalej. 146,5 m było nieosiągalne nie tylko dla Richarda Freitaga, ale też Kamila Stocha. Niemiec – ze stratą 0,8 pkt. – zajął ostatecznie drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki, który wywalczył 139,5 m. Jego przewaga nad czwartym w zestawieniu Kamilem Stochem wyniosła 0,3 pkt.

Solidnie spisał się Stefan Hula. Zawodnik ze Szczyrku zapomniał o straconej szansy w Zakopanem i ponownie włączył się do walki o czołowe pozycje. Skoki o długości 143,5 oraz 140 m wystarczyły do zajęcia 6. lokaty. Do rywalizacji o miejsce w czwórce podczas igrzysk ponownie włącza się Piotr Żyła. Tym razem popularny „Wiewiór” był 13. Pozycje w trzeciej dziesiątce zajęli Maciej Kot i Jakub Wolny.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewaga Richarda Freitaga nad Kamilem Stochem wzrosła do 34 punktów. Dawid Kubacki jest 10., a Stefan Hula 13.