PŚ w Wiśle. Stoch w dziesiątce, nieoczekiwany triumf Koudelki

Kamil Stoch zajął dziesiąte miejsce w pierwszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w WiśleMalince. W czołowej trzydziestce znalazło się pięciu polskich zawodników. Na najwyższym stopniu podium stanął Roman Koudelka. Za Czechem uplasowali się Norweg Kenneth Gangnes i Japończyk Noriaki Kasai.

W tym sezonie Polacy nie stali jeszcze na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Najbliżej tego byli Andrzej Stękała i Stefan Hula. Pierwszy z nich zajął szóste miejsce podczas zawodów w Trondheim, drugi uplasował się na tej samej pozycji podczas rywalizacji w Kuopio. Jak podkreślali podopieczni Łukasza Kruczka, w trakcie konkursów w Wiśle satysfakcjonujące będą dla nich dobre i równe skoki. Cel udało się osiągnąć. Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się Kamil Stoch, który wywalczył dziesiątą lokatę (128 m / 128,5 m – 254,8 pkt.).

Kamil Stoch Mam świadomość, że nie jestem w najlepszej dyspozycji – w takiej, w jakiej mógłbym być podczas swoich najlepszych występów. To też odgrywa pewną rolę, ale robię co mogę. Staram się dawać z siebie wszystko i dzisiaj tak było – podkreślił dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi.

Na 16. pozycji uplasował się notujący najlepszy sezon w swojej dotychczasowej karierze Stefan Hula (123,5 m / 125,5 m – 240,1 pkt.).

Jestem zadowolony ze skoków. Były to dobre skoki – wszystkie skoki tutaj. Wczoraj bardzo podobne – równe – i to mnie cieszy – mówił szósty zawodnik konkursu Pucharu Świata w Kuopio.

18. lokata była satysfakcjonująca dla czwartego w czwartkowych kwalifikacjach Piotra Żyły (126 m / 123,5 m – 236,5 pkt.). Zawodnik Klub Sportowego Wisła, który w poprzednich sezonach regularnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce pojedynczych konkursów, widzi jednak, że stać go na więcej.

Piotr ¯y³a Lepiej cieszyć się z tego niż – tak jak bywało w tym sezonie – że nie wchodziło się do trzydziestki. To kolejne miejsce w dwudziestce, także myślę, że można być z tego zadowolonym – ocenił Piotr Żyła.

W czołowej trzydziestce znaleźli się także 19. Maciej Kot (127 m / 121 m – 232,4 pkt.) i 20. Dawid Kubacki (125,5 m / 122,5 m – 231,8 pkt.). Ten ostatni w swojej drugiej próbie nie uniknął problemów przy lądowaniu.

W drugiej serii miałem lekki problem zaraz za progiem – troszkę mi nartę ściągnęło. Musiałem chwilę wyczekać. Straciłem trochę prędkości – po prostu nie dało się z tego dalej odlecieć. W dodatku przy lądowaniu troszkę tam było miękko. Przytrzymało mnie i musiałem się ratować przed upadkiem – tłumaczył Dawid Kubacki.

Wiadomo już, że po obecnym sezonie z kadrą reprezentacji Polski pożegna się trener Łukasz Kruczek. Na potrzebę zmian w polskich skokach zwraca uwagę Adam Małysz, czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli.

Łukasz wykonał naprawdę dobrą robotę. Chwała mu za to i na pewno nikt nie będzie miał nigdy do niego pretensji. (…)  My potrzebujemy trenera, który weźmie to w końcu w garść i – przede wszystkim – zgra, że od trenerów kadry po trenerów klubowych będzie to jedna szkoła – wskazywała legenda polskich skoków.

Kenneth Gangnes, Roman Koudelka, Noriaki KasaiDzisiejszy konkurs niespodziewanie wygrał Roman Koudelka. Triumfator czwartkowych kwalifikacji drugiego Kennetha Gangnesa wyprzedził zaledwie o jeden punkt. Podium uzupełnił Noriaki Kasai, który w drugiej serii oddał najdłuższy skok dnia (134 m). Na piątym miejscu zmagania zakończył zdobywca Kryształowej Kuli w obecnym sezonie – Peter Prevc.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nieznaczny awans zanotował Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski zajmuje obecnie 21. pozycję. W czołowej trzydziestce znajduje się jeszcze dwóch Polaków – 25. Stefan Hula i 30. Dawid Kubacki.

Drugi indywidualny konkurs Pucharu Świata w Wiśle zaplanowano na sobotę. Początek o godz. 16:00.